more_horiz

Zboże z Ukrainy. Wiceminister rolnictwa: będą też ułatwienia dla rolników w zakresie silosów

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 18:25
- Chcemy zaoferować rolnikom wsparcie na zakup silosów zbożowych w wysokości ok. 50 tys. zł, do 50 proc. kosztów. Rozwiązujemy ten problem na własną rękę - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.
Anna Gembicka
Anna Gembicka Foto: PR24/tb

Komisja Europejska poinformowała, że pakiet pomocowy w wysokości 56 mln euro na rzecz wsparcia rolników w krajach frontowych, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami pojawienia się na unijnym rynku dużej ilości towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, został zaaprobowany przez wszystkie państwa członkowskie i środki mogą być uruchomione. Wnioskowała o to Polska. Polska ma otrzymać 29,5 mln euro, Bułgaria - 16,75 mln euro, a Rumunia - 10,05 mln euro.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że nikt nie neguje problemu ukraińskiego zboża. - Działamy systemowo i doraźnie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie się rozwijać sytuacja. Niestety nic nie wskazuje na to, że wojna zakończy się szybko. Musimy się przygotować na rozwiązania związane z rozbudową portów, uproszczenia w zakresie powstawania biogazowni i biopaliw. Mamy zatwierdzone wsparcie z Komisji Europejskiej. Dojdą do tego środki z budżetu krajowego. Kwoty pomocowe na pewno złożą się na ponad 1 mld zł. Mówimy też o 520 mln zł na dopłaty do innych zbóż, nie tylko pszenicy i kukurydzy. Wspomina się o kolejnej transzy wsparcia z UE, kolejne 30 mln euro. Robi się z tego konkretna kwota - powiedziała Anna Gembicka. 

W środę w Ministerstwie Rolnictwa odbył się "okrągły stół" rolniczy ws. sytuacji na rynku w związku z ukraińskim zbożem sprowadzonym do Polski. W obradach uczestniczyli m.in. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz przedstawiciele organizacji rolniczych, firm eksportowych i przetwórczych. - Przed nami kolejne spotkania z innymi branżami. Wczorajsze dotyczyło ukraińskiego zboża, jak je wyeksportować z Polski? To będzie dla nas priorytetem. Zmienimy też system kontroli zboża. Transport z Ukrainy nie wjedzie, dopóki nie będzie wyników kontroli. Bardzo mocno wpieramy Ukrainę, ale musimy także chronić nasz rynek i polskich rolników. Kontrole nie będą się ciągnąć w nieskończoność. Niestety były przypadki łamania prawa i zboże, które nie spełniało parametrów, trafiało do różnych firm w Polsce. Okrągły stół to początek rozmów z poszczególnymi branżami. Bardzo mocno będziemy pilnować bezpieczeństwa polskiej żywności - tłumaczyła wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rząd podejmuje również działania w kwestii silosów zbożowych. - Przygotowywana jest ustawa, która uprości procedury. Chcemy zaoferować rolnikom wsparcie na zakup silosów w wysokości ok. 50 tys. zł, do 50 proc. kosztów. Rozwiązujemy ten problem na własną rękę - podsumowała Gembicka.

Posłuchaj
13:09 PR24 2023_03_30-17-35-14.mp3 Anna Gembicka gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

W czerwcu ub. roku prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, dzięki którym usprawniony zostanie eksport ukraińskiego zboża drogą lądową do tych państw, które na to ziarno czekają.


Więcej w nagraniu. 

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Anna Gembicka (wiceminister rolnictwa i rozwoju) 

Data emisji: 30.03.2023

Godzina: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także