more_horiz

Dobre wyniki polskiej gospodarki. Prof. Bernacki: działania rządu przynoszą efekt

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 19:35
- Te dane to nie tylko GUS, ale Eurostat i OECD, na które rząd polski nie ma wpływu. Ten termometr zewnętrzny pokazuje, że stan gospodarki jest bardzo dobry - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.
Włodzimierz Bernacki
Włodzimierz BernackiFoto: PR24/AK

Jak wynika ze statystyk Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska jest liderem pod względem tempa wzrostu PKB w I kwartale tego roku. Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce jest bardzo dobre, PKB wzrósł o 3,8 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2022 r. Jest znacznie większa wartość niż średnia państw OECD (0,4 proc.) i Unii Europejskiej (0,2 proc.). Spośród krajów UE drugie miejsce zajęła Portugalia - z wynikiem 1,6 proc. Finlandia miała trzecie miejsce - ze wzrostem 1,1 proc.

Długofalowe działania rządu

Prof. Włodzimierz Bernacki komentował te doniesienia. Zwrócił uwagę, że skutek przynoszą długofalowe działania rządu, m.in. gwarantujące zachowanie miejsca pracy w sytuacji zagrożenia pandemią koronawirusa, ale także polityka NBP, zmierzająca do wywierania presji na zjawiska inflacyjne. Profesor zwrócił także uwagę na dwukrotny wzrost inwestycji w ostatnim czasie. - To pokazuje, że działania rządu dają bardzo jasny i widoczny efekt. To zarówno spadek inflacji oraz pierwsze miejsce, jeśli chodzi o niskie bezrobocie w Polsce, także poziom PKB - zaznaczył.

"Rząd nie wpada w samozachwyt"

- Nie znaczy to, że rząd wpada w samozachwyt, zdajemy sobie sprawę, że kwestie mechanizmów rynkowych są bardzo złożone, znaczący jest także wpływ zewnętrzny, to z jednej strony wojna, a także konsekwencje COVID-u. Rolą rządu jest podejmowanie działań, które łagodziłyby te zewnętrzne odziaływania - podkreślił gość audycji.

Posłuchaj

14:56 PR24 2023_06_01-17-35-01.mp3 Prof. Włodzimierz Bernacki o kondycji polskiej gospodarki (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR24)

W kwietniu tego roku stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w Polsce 2,7 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej. To najniższy wskaźnik w UE - podał w czwartek Eurostat. Dodano, że 2,7 proc. bezrobocia zanotowano też w Czechach. Stopa bezrobocia w strefie euro w kwietniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,5 proc. wobec 6,6 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Włodzimierz Bernacki

Data emisji: 1.06.2023

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także