Polska stanowczo walczy z nielegalną migracją. Anna Kwiecień: państwa UE mogą się na nas wzorować
- To nie my powinniśmy wzorować się na tym, co ma miejsce we Francji czy w Szwecji, ale te państwa powinny wzorować się na nas, powinny postawić tamę nielegalnej migracji - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość).
2023-10-11, 17:35
Unia Europejska finalizuje prace nad paktem migracyjnym, przewidującym obowiązkową solidarność - albo kraje członkowskie zgodzą się na przyjmowanie migrantów, albo będą płacić za każdą nieprzyjętą osobę. Polska uważa, że pakt migracyjny w obecnej formie stanowi czynnik przyciągający migrację. Zgodnie ze stanowiskiem polskiego rządu, przyjmowanie uchodźców powinno być dobrowolne, a decyzje Unii w tej sprawie powinny zapadać jednomyślnie.
"Wiele państw może się dziś wzorować na Polsce"
Anna Kwiecień komentowała dyskusję wokół przyjęcia paktu migracyjnego. - Polacy biorą sobie do serca to, co dzieje się Europie, widzą, jaka jest sytuacja w Paryżu, Rzymie czy Sztokholmie, doświadczają tego, co zgotowała nam Angela Merkel i urzędnicy z Brukseli, widzą także, jak wygląda Polska (…). Uważamy, że UE dzisiaj i wiele państw może się dziś wzorować na Polsce - zauważyła.
Poseł podkreślała, że dla rządu priorytetem jest bezpieczeństwo obywateli. - Dziś nie ma kto ewakuować niemieckich turystów z Izraela. Tak silne państwo nie potrafi się zaopiekować swoimi obywatelami. Nasze rządy, nasze służby i rząd natychmiast podjęły takie decyzje, sprowadziliśmy Polaków. Jesteśmy stawiani na wzór sprawnego państwa - dodała poseł.
Zobacz również na tvp.info: Żona funkcjonariusza SG: W tych wyborach chodzi o to, czy granica będzie chroniona
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
W środę, 5 października, w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw. Wstrzymały się od głosu Słowacja, Czechy i Austria. Chodzi o tzw. rozporządzenie kryzysowe. Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. Także w środę, podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu, odbywała się debata pt. "Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji".
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia Polacy odpowiedzą w referendum na cztery pytania dotyczące wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym, podniesienia wieku emerytalnego, likwidacji bariery na polsko-białoruskiej granicy i przyjmowania imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Mateusz Maranowski
Gość: Anna Kwiecień
REKLAMA
Data emisji: 11.10.2023
Godzina emisji: 16.35
PR24/ka
REKLAMA