Skutki obniżenia wieku emerytalnego. „Konsument zachował się racjonalnie, w przeciwieństwie do drugiej strony”

„100 proc. wybrało państwowy garnuszek. Wioski o emeryturę złożyło w ZUS 424 tys. osób z rocznika 1952-1957, czyli prawie wszyscy” – napisali dziennikarze Pulsu Biznesu. O skutkach obniżenia wieku emerytalnego rozmawiali w Rządach Pieniądza Monika Kurtek (Bank Pocztowy), Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers) i dr Artur Bartoszewicz (SGH).

2018-01-05, 10:09

Skutki obniżenia wieku emerytalnego. „Konsument zachował się racjonalnie, w przeciwieństwie do drugiej strony”
mat. ilustracyjne . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

5.01.17 Monika Kurtek, Przemysław Kwiecień i dr Artur Bartoszewicz o obniżeniu wieku emerytalnego
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, w przypadku obniżenia wieku emerytalnego należy rozróżnić myślenie krótkookresowe i długookresowe. - Myślenie krótkookresowe ma wymiar podtekstu politycznego i niestety zaspokajania oczekiwań poszczególnych elektoratów. To zostało zrealizowane, czego następstwa niestety są katastrofalne – stwierdził gość.

Dodał, że „większość ekonomistów od początku mówiło, że obniżanie wieku emerytalnego to katastrofa finansów publicznych, gdyż nie da się w modelu, w którym jesteśmy, zaspokoić potrzeb starzejącego się społeczeństwa”.

- Jeśli można dostawać emeryturę i dalej pracować to dlaczego nie? Można wówczas inwestować emeryturę we własnym zakresie – zaznaczył z kolei Przemysław Kwiecień. Jego zdaniem „konsument zachował się racjonalnie, w przeciwieństwie do drugiej strony, której zabrakło myślenia długoterminowego”.

- Dla osób, które teraz przeszły na niską emeryturę i będą jeszcze w stanie dorabiać, jest to racjonalny wybór i dobry interes. Co jednak będzie, gdy za kilka lat nie będą w stanie dorabiać i zostanie im już tylko ta niska emerytura? Będą domagać się jej podwyższenia- podkreślił Kwiecień.

REKLAMA

Na inny aspekt zwróciła uwagę Monika Kurtek. - Z przerażeniem przeczytałam artykuł o tym, jak bardzo różni się przeciętna emerytura kobiety i mężczyzny. Różnice są porażające – zauważyła.

Dodała, że obniżenie wieku emerytalnego wiąże się także z ubytkiem z rynku pracy. - Widzimy, że stopa bezrobocia w ostatnich miesiącach zmniejszyła się dzięki temu, że odpłynęła z niego ta część osób, które były w rejestrze. Z punktu widzenia rynku pracy nie jest to jednak informacja dobra – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 5.01.17

Godzina emisji: 9:09


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej