X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Eksperci: matryca VAT to ułatwienie dla firm i niższe ceny, które w lipcu mogą obniżyć inflację

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 12:00
- Matryca VAT będzie bardzo pomocna przedsiębiorcom, którzy dotychczas musieli często korzystać z pomocy doradców podatkowych ze względu na różne stawki VAT obowiązujące w stosunku do bardzo podobnych produktów. Oznacza ona również obniżkę cen torów. Pytanie tylko, czy sprzedawcy będą skłonni do tych obniżek, czy też zechcą na tej obniżce podatku zarobić. Warto też pomyśleć o tym w kontekście inflacji - mówiły w audycji "Rządy Pieniądza" Monika Kurtek z Banku Pocztowego i dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Według szybkiego szacunku inflacji GUS, w czerwcu inflacja wyniosła 3,3 proc. rok do roku i 0,7 proc. miesiąc do miesiąca, co stanowi odbicie w górę po kwartale spadków. Dla części ekonomistów to zaskoczenie w sytuacji kryzysu gospodarczego.

- Mnie czerwcowa inflacja nie zaskakuje. Od dłuższego czasu już mówię, że nie należy spodziewać się istotnego obniżenia inflacji, wskazując dwa powody. Jeden to rosnące ceny usług, które teraz ewidentnie przyśpieszyły. Drugi to ceny żywności, których tempo wzrostu utrzymuje się na dosyć wysokim poziomie - mówiła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

pit podatki 1200.jpg
Jednakowy podatek na podobne towary. Zobacz, co jeszcze zmieni nowa matryca VAT

Inflacja reakcją na kryzys? 

Zdaniem Moniki Kurtek czerwcowy wynik inflacji dla analityków był jednak zaskoczeniem, bo oczekiwali, że będzie to poziom 2,9 proc. czyli tyle samo co w maju br.

- Jeszcze miesiąc wcześniej wszyscy w zasadzie przewidywali, że inflacja z miesiąca na miesiąc będzie hamować. 0,7 proc. to wzrost istotny. Miał na to wpływ wzrost cen paliw, które według GUS wzrosły aż o 5,4 proc. (…). Możemy obliczyć już inflację bazową, a z tego wynika, że w czerwcu skoczyła ona już powyżej 4 proc., a tak wysoki wskaźnik ostatnio notowany był w lutym 2020 r. (…). Na skok inflacji bardzo duży wpływ mają usługi. Do wzrostu cen przyczyniła się też podwyżka płacy minimalnej oraz dodatkowe koszty związane z pandemią jak zapewnienie maseczek, płynów dezynfekujących, zachowanie odległości - wyjaśniała Monika Kurtek.

Nowy VAT od lipca 

Odnosząc się do wchodzącej dziś w życie nowej "Matrycy VAT" obniżającej stawki na wiele podstawowych produktów jak np. chleb, towary dla dzieci, owoce, a także upraszczającej rozliczenia podatkowe przedsiębiorców, ekspertki uznały, że z cenami może być różnie.

- Obniżka stawek powinna wpłynąć na obniżenie cen w sklepach (…) ale wydaje mi się, że będzie to dłużej trwało. Nie stanie się tak od razu, że sprzedawcy natychmiast poobniżają ceny. Choć jeśli chodzi o żywność, to duży wpływa ma na nie sam sezon, a to bardzo waży na danych GUS - mówiła Monika Kurtek.

Dr Starczewska-Krzysztoszek stwierdziła, że nie jest optymistką jeśli chodzi o spadki cen. Podawała przykład pieczywa, wyliczając, że cena bochenka chleba spadłaby np. o 15 groszy, z 8 proc. do 5 proc. (dziś VAT w jego cenie to 40 groszy, po obniżce 25 groszy).

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Od 1 lipca nowa matryca VAT: spadną stawki na produkty dla małych dzieci, wzrosną na towary luksusowe

VAT pomoże przedsiębiorcom w rozliczeniach 

- Nawet jeśli sprzedawcy pieczywa, wytwórcy czy firmy handlowe obniżą ceny, to  w koszyku zakupów w ogóle tego nie zauważymy (…). To są dobra podstawowe, a na nie popyt jest nieelastyczny, musimy je kupić, nie możemy odłożyć popytu w czasie. Myślę więc, że skłonność do obniżki ceny będzie relatywnie niewielka – analizowała Monika Kurtek.

Jednoznacznie zgodziła się natomiast z tym, że matryca wpłynie na ujednolicenie, a w efekcie ułatwienia w rozliczenia z VAT przez przedsiębiorców.

- Pójście w kierunku ujednolicania stawek dla podobnych grup towarów (…) zmniejsza ryzyko prowadzenia działalności, a tym samym koszty działalności są mniejsze. Nie muszą sięgać po doradców od podatków, którzy będą wyjaśniać, co mogą, a czego nie – mówiła dr Starczewska-Krzysztoszek.

Posłuchaj
22:17 Monika Kurtek i Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska) PR24 Monika Kurtek i Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska) PR24

 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.

PR24/PR24.pl/Anna Grabowska/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert PKO BP: inflacja w kwietniu spadła z powodu niskich cen ropy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 10:00
Główną przyczyną tak gwałtownego spadku inflacji w kwietniu 2020 roku, były ceny paliw, które spadały najsilniej od 20 lat. Po 3 miesiącach inflacja powróciła do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP - powiedział PAP Marcin Czaplicki, ekonomista banku PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 czerwca kasy fiskalne w formie oprogramowania. Firmy sporo zaoszczędzą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 15:19
- Od 1 czerwca podatnicy VAT będą mogli korzystać z kas fiskalnych w postaci oprogramowania na telefon czy tablet. Nie trzeba już będzie kupować osobnych urządzeń, to rozwiązanie tańsze, można go używać wszędzie, choćby na targu (...) - powiedział w audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik MŚP: Jednolity Plik Kontrolny dla VAT dopiero za trzy miesiące

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 13:00
Rzecznik MŚP proponuje trzymiesięczne przesunięcie wprowadzenia obowiązków dotyczących stosowania nowego JPK_VAT przez małych, średnich i mikroprzedsiębiorców – poinformowało w sobotnim komunikacie Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: nowelizacja budżetu prawdopodobnie w drugiej połowie lipca

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 12:02
Szef resortu finansów Tadeusz Kościński poinformował, że nowelizacja budżetu czeka nas prawdopodobnie w drugiej połowie lipca. - Deficyt nie musi być problemem. Ważne na co są te pieniądze wydane - zaznaczył.
rozwiń zwiń