Kolejna próba rakietowa Korei Północnej. "Nie należy panikować"

W ostatnich dniach Korea Północna dokonała kolejnej próby rakietowej. Choć test był nieudany, to działanie Pjongjangu jeszcze bardziej „podgrzało” sytuację w regionie. W Polskim Radiu 24 o polityce Kim Dzong Una mówił Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.

2017-04-18, 21:47

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej. "Nie należy panikować"

Posłuchaj

18.04.17 Kolejna próba rakietowa Korei Północnej. „Nie należy panikować”
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał na naszej antenie Oskar Pietrewicz, kolejne testy rakietowe Korei Północnej nie są zaskoczeniem. – Ubiegły rok był rekordowy pod względem koreańskich prób rakietowych – zauważył ekspert. – W związku z tym, nie należy panikować. To powtórka z rozrywki – dodawał gość Polskiego Radia 24.

– Kolejne testy to element sprawdzania Zachodu. Władze Stanów Zjednoczonych zapowiadały, że jeśli Pjongang „coś zrobi”, to USA odpowiedzą na takie działanie. Koreańczycy przeprowadzili kolejny test, a Amerykanie decydują się jedynie na ostrzejszą retorykę. Zdecydowanych działań nie ma – komentował Oskar Pietrewicz.

W ostatni weekend Pjongjang wystrzelił rakietę z bazy położonej we wschodniej części kraju. Według źródeł wojskowych w Seulu i Waszyngtonie, próba zakończyła się niepowodzeniem, a pocisk eksplodował tuż po starcie. Najprawdopodobniej nie była to rakieta międzykontynentalna. Nowy typ takich pocisków zaprezentowany został podczas sobotniej parady wojskowej w Pjongjangu.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim pozostaje napięta po wysłaniu w ten rejon flotylli amerykańskiej marynarki wojennej. Według źródeł wywiadowczych, komunistyczna Północ przygotowuje się do kolejnej próby nuklearnej.

REKLAMA

Amerykańskie władze sugerowały wcześniej, że w przypadku zagrożenia dla ich wojsk na Półwyspie Koreańskim, mogłoby dojść do militarnej interwencji w tym regionie. Przeciwko eskalacji napięć opowiadają się chińskie władze, które uznawane są za największego sojusznika Pjongjangu na arenie międzynarodowej. Chiny i Koreę Północną łączy też pakt wojskowy, na mocy którego w przypadku zagrożenia państwa te zobowiązane są wzajemnie do udzielenia wsparcia militarnego.

Więcej w rozmowie z Oskarem Pietrewiczem.

Polskie Radio 24/PAP/mp

_________________

REKLAMA

Data emisji: 18.04.17

Godzina emisji: 14.09


 

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej