Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

2017-05-11, 12:31

Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podczas konferencji prasowej, 11 bm. w KPRM.Foto: PAP/Marcin Obara

- Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji to ciało polityczne, które jednocześnie jest ciałem wykonawczym - ma zastępować organ administracji publicznej - ale też daleko wkracza w kompetencje sądów powszechnych. To bardzo dziwny twór – powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Górski z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości. Odniósł się w ten sposób do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie, na której czele stanął wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Posłuchaj

11.05.17 Maciej Górski o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
+
Dodaj do playlisty

Nowego przewodniczącego przedstawiła premier Beata Szydło. Szefowa rządu powiedziała, że przez lata w Polsce toczył się proceder okradania polskich obywateli poprzez tak zwaną dziką reprywatyzację. Podkreśliła, że powołanie komisji do spraw reprywatyzacji to element przywracania państwa obywatelom.

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Górski, należało się spodziewać powołania takiej komisji. - Zaskoczeniem jest jednak stworzenie tworu, który nie daje się wpisać w nasz porządek konstytucyjny. Jeżeli komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma badać legalność decyzji administracyjnych przez pryzmat okoliczności, które zaszły po jej wydawaniu to nie wiem w jaką kulturę prawną ta komisja ma się wpisać – zaznaczył.

Komisja ma zbadać zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji nieruchomości w stolicy. Zgodnie z ustawą, będzie mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał. Będzie też mogła stwierdzić wydanie decyzji z naruszeniem obowiązujących przepisów, jeśli wywołała ona nieodwracalne skutki prawne. W przypadku nielegalnie przejętych nieruchomości, ich właściciele będą musieli zwrócić równowartość kamienic. Komisja zyskała również uprawnienia do wstrzymywania postępowań innych organów. Będzie też mogła dokonywać wpisów do ksiąg wieczystych.

W skład komisji, oprócz przewodniczącego, wjedzie ośmiu członków powołanych przez Sejm.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 11.05.17

Godzina emisji: 10:35

Polecane

Wróć do strony głównej