Wraca dyskusja na temat programu „Za życiem”

Rodzice dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnością, złożyli kilkaset wniosków o  jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. złotych. Świadczenie przysługuje od początku roku i było jednym z pierwszych elementów rządowego programu „Za życiem”. O kolejnych elementach programu mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Dudzińska z Centrum Badań nad Niepełnosprawnością i Instytutu Studiów Politycznych PAN.

2017-05-22, 14:31

Wraca dyskusja na temat programu „Za życiem”
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: flickr/Ben Hardy

Posłuchaj

22.05.17 Dr Agnieszka Dudzińska o programie „Za życiem”.
+
Dodaj do playlisty

Według zapowiedzi, rodzice będą mieli prawo skorzystać z tzw. opieki wytchnieniowej, powstaną też mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych i ułatwienia w organizowaniu opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi rodziców pracujących. Na program ma być przeznaczonych w tym roku 511 mln złotych, a w ciągu 5 lat - 3,7 mld złotych.

Jak podkreśliła dr Agnieszka Dudzińska, świadczenie w wysokości 4 tys. zł to pierwsze świadczenie, z którym zetkną się rodzice po urodzeniu dziecka z niepełnosprawnością wrodzoną. - Znacznie liczniejszą grupą są jednak dzieci z niepełnosprawnością, która ujawnia się w wieku późniejszym. Te dzieci nie mogą liczyć na 4 tys., ale też sytuacja psychologiczna tych rodzin jest inna – wyjaśniła dr Dudzińska.

Dodała, że dziś dyskutuje się o pierwszych nowelizacjach ustaw. - Zmieniane są aktualnie trzy ustawy: Ustawa o Pomocy Społecznej, Ustawa o Promocji Zatrudnienia i Instytucjach Rynku Pracy i Ustawa o Wspieraniu Rodziny i Systemie Pieczy Zastępczej – wyliczała.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 19.05.17

Godzina emisji: 13:09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej