Andrzej Gelberg: o prawie łaski powinien wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski uważa, że Sąd Najwyższy nie powinien ingerować w prerogatywę prezydenta. W środę odpowiadając na pytanie prawne, sąd uznał, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, a jego zastosowanie przed prawomocnym wyrokiem nie wywołuje skutków procesowych. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję przed prawomocnym wyrokiem. Sprawę Mariusza Kamińskiego komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg z Radia Solidarność.

2017-06-01, 13:57

Andrzej Gelberg: o prawie łaski powinien wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny
Andrzej Gelberg, wieloletni red. naczelny „Tygodnika Solidarność. Foto: PR24/TB

Posłuchaj

01.06.2017 Andrzej Gelberg o decyzji Sądu Najwyższego ws. Mariusza Kamińskiego
+
Dodaj do playlisty

Jak przypomniał gość, zapis konstytucyjny jest lapidarny: jedną z prerogatyw prezydenta jest prawo łaski. Nie określono natomiast, na jakim etapie procesu sądowego może on z niej skorzystać. – Mariusz Kamiński i jego koledzy zostali skazani za to, że aktywie walczyli z korupcją. Nowa władza chciała, by nadal piastował on skutecznie funkcję kierownika CBA. Przeszkoda była taka, że nie miałby dostępu do tajnych materiałów, bo był w trakcie procesu karnego, w związku z czym zastosowano taki wariant, że prezydent go ułaskawił, choć nie był skazany w ostatecznym procesie – tłumaczył.

Zdaniem Andrzeja Gelberga, ustalenie, czy skorzystanie przez prezydenta z prawa łaski jest złamaniem konstytucji, powinien ustalić Trybunał Konstytucyjny, a nie sąd innego rodzaju.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.  

REKLAMA

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 01.06.2017

Godzina emisji: 11:15

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej