Rozwód a prawo ojca i matki do wychowywania dziecka

Niemal 50 proc. par w Polsce się rozwodzi. W 95 proc. przypadków dziecko jest „przyznane” matce, a ojcu zasądzone są alimenty. Czy jednak penalizacja niepłacenia alimentów jest najlepszym rozwiązaniem? Czy dla dobra dziecka nie lepsza byłaby opieka naprzemienna? O tym w Polskim Radiu 24 mówili Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play i Marcin Chałupka, radca prawny.

2017-06-18, 13:15

Rozwód a prawo ojca i matki do wychowywania dziecka
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

18.06.17 Rozwód a prawo ojca i matki do wychowywania dziecka. Goście: Marcin Gomoła i Marcin Chałupka
+
Dodaj do playlisty

Nowelizacja KK penalizuje ojców niepłacących długów alimentacyjnych, którzy w większości są przez sądy pozbawiani prawa do osobistej opieki nad dzieckiem i zmuszani do płacenia renty alimentacyjnej. Ściganie dłużników alimentacyjnych jest konieczne, ale w pierwszej kolejności warto zastanowić się jak zapobiegać powstawaniu alimentacyjnego długu.

– Trzeba pracować nad motywacją ojców, którzy nie chcą płacić alimentów. Być może oni na początku chcieli płacić, ale z  czasem zdarzały się sytuacje, które przekonywały ich, że alimenty nie idą w całości na potrzeby dziecka. Może to jest jakaś, choć nieusprawiedliwiona, forma buntu przeciwko niemożności wychowywania własnego dziecka – mówił Marcin Gomoła. – Dobro dziecka to przede wszystkim prawo do wychowywania przez obojga rodziców. Jeżeli oboje rodzice chcą wychowywać dziecko i łożyć na nie bezpośrednio, to nie należy im tego utrudniać – podkreślał.

Jak wskazywał Marcin Chałupka, dzisiaj ojcowie to grupa społeczna, której nie przysługują żadne prawa. Zauważył, że „co do zasady w przypadku rozwodu i konfliktu dziecko jest od jednego z rodziców alienowane, a najczęściej jest to mężczyzna” – mówił.

– O ile matka ma prawo dziecko urodzić, wychowywać lub oddać do adopcji, o tyle ojciec dziecka musi płacić alimenty jeżeli kobieta sobie tego zażyczy pod groźbą pójścia do więzienia. To sankcja bardzo groźna i dramatyczna dla ojców, którzy z różnych przyczyn nie mają zdolności zarobkowania – powiedział Marcin Chałupka. – Celem alimentów jest zapewnienie środków dziecku, a człowiek w więzieniu ma zdecydowanie mniejsze możliwości zarobkowe niż człowiek na wolności – podsumował.

REKLAMA


fot.PR24/MSMarcin Gomoła i Marcin Chałupka/fot.PR24/MS

Całość rozmowy do wysłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Mateusz Drozda.  

Polskie Radio 24/dds

____________________

REKLAMA

Data emisji: 18.06.2017

Godzina emisji: 12.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej