Młodzi ludzie źle radzą sobie z finansami
Przeterminowane długi młodych Polaków sięgają 9,3 mld zł. Młodzi trafiają do rejestru dłużników najczęściej z powodu nieopłaconych rachunków za telefon, grzywien sądowych, pożyczek i kredytów. W swoich finansowych działaniach są mocno niekonsekwentni – wynika z badania „Życie finansowe młodych Polaków” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych. O wnioskach, płynących z raportu mówiła w Polskim Radiu 24 Halina Kochalska z BiG InfoMonitor.
2017-08-02, 13:08
Posłuchaj
Gość wyjaśniała, że młodzi Polacy są przekonani, że mają bardzo dobrą wiedzę na temat finansów. – 80 proc. uważa, że są świetnie zorientowani i sobie poradzą. Pierwsze wrażenie, to niesamowita pewność siebie młodych osób. To jest to, co ich później gubi w zderzeniu ze światem finansów i zadłużaniem – wskazywała. Młodzi ludzie słysząc „dłużnik” mają przed oczami obraz człowieka głupiego, nieudacznika, bez wiedzy finansowej. Przekonani są, że to grupa, do której nigdy nie trafią.
Halina Kochalska przestrzegała, by ostrożniej, pesymistyczniej myśleć, biorąc kredyt czy pożyczkę. – Widzimy, że te długi, których narobią ludzie po 18 r.ż. ciągną się później przez kolejne lata. Pierwsze błędy młodości w finansach potrafią dawać się bardzo we znaki – oceniła.
Jak zwróciła uwagę gość, choć młodzi ludzie uznają, że zadłużanie się uzasadniają poważne zakupy i sytuacje, później słaba silna wola i pokusy powodują, że nie do końca trzymają się tych założeń. Podają mnóstwo przykładów dziwnych „inwestycji” na kredyt, jak: dalekomorskie rejsy, loty balonem, gry komputerowe, czołg, łodzie, konie czy operacje plastyczne.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/ip
___________________
Data emisji: 02.08.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 11:35
Polecane
REKLAMA