NIK: systematycznie maleje liczba młodych pracowników naukowych

System nadawania stopni naukowych nie pozwala na optymalny rozwój kadr na polskich uczelniach wyższych. NIK przypomina, że liczba młodych pracowników naukowych systematycznie spada i wskazuje niedoskonałości: wadliwy mechanizm motywacyjny i nieprzejrzyste procedury nadawania stopni naukowych. O reformie szkolnictwa wyższego i bolączkach systemu edukacji uniwersyteckiej mówił w Polskim Radiu 24 doc. Marek Kisilowski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

2017-10-03, 15:10

NIK: systematycznie maleje liczba młodych pracowników naukowych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: GlowImages/EastNews

Posłuchaj

02.10.2017 doc. Marek Kisilowski: Młodzi naukowcy szukają swojego miejsca w biznesie, dlatego zmniejsza się liczba naukowców
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Marka Kisilowskiego żadna uczelnia publiczna nie jest pożądanym miejscem pracy dla młodych ludzi. – Szkoły wyższe nie dają stabilizacji, poczucia bezpieczeństw i rozwoju, a także, co najważniejsze, adekwatnego poziomu wynagrodzenia dla specjalisty. Po proponowanej reformie będzie to uczelnia represyjna – będzie wymagała konkretnych działań od pracownika, a kierować nią będzie jedna osoba. Już dzisiaj w kraju są jednostki w uczelniach publicznych, które wymagają zrobienia habilitacji w osiem lat, tylko ten proces trzeba opłacić z własnych pieniędzy. Młodzi naukowcy szukają swojego miejsca w biznesie, dlatego zmniejsza się liczba naukowców – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta ds. zarządzania są trudności w przekonywaniu doktorantów do pozostania na uczelni. – Pozytywem jest wprowadzenie stypendiów dla wszystkich doktorantów na studiach dziennych. Na uczelni po zrobieniu doktoratu przychodzi duża liczba godzin dydaktycznych i presja na robienie habilitacji, więc nie ma czasu na robienie czegoś poza akademią. Adiunkt musi przepracować 240 godzin pensum, ma obowiązek pracy naukowej i osiem lat na habilitację. Młodzi ludzie zaczynają kalkulować, że to się nie opłaca. Przekonywać do pozostania na uczelni można tylko poczuciem misji. Niestety reforma wicepremiera Gowina nie zmieni wiele w sytuacji materialnej tych młodych uczonych – mówił Kisilowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

REKLAMA

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

_____________________

Data emisji: 03.10.2017

Godzina emisji: 14:40


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej