Międzynarodowa Kampania na rzecz Przeciwdziałania Broni Jądrowej z Pokojową Nagrodą Nobla

Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej. O decyzji Komitetu Noblowskiego mówili w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i dr Bartosz Rydliński z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

2017-10-06, 11:45

 Międzynarodowa Kampania na rzecz Przeciwdziałania Broni Jądrowej z Pokojową Nagrodą Nobla

Posłuchaj

06.10.17 Dr Maciej Milczanowski o nagrodzie Nobla dla organizacja ICAN
+
Dodaj do playlisty

Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Jądrowej (ICAN) została utworzona w 2007 roku w Melbourne. Skupia 450 organizacji w ponad 100 krajach. Pokojowego Nobla otrzymała „za zwrócenie uwagi na katastrofalne humanitarne konsekwencje każdego użycia broni jądrowej i za przełomowe wysiłki na drodze do osiągnięcia porozumienia o zakazie stosowania takiej broni” - uzasadnił Komitet Noblowski.

Zdaniem Macieja Milczanowskiego ICAN to inicjatywa dyplomatyczna. – Stosowanie broni nuklearnej kiedyś wydawało się ostatecznością, a dzisiaj np. Rosja przewiduje działania taktyczne z wykorzystaniem broni nuklearnej. Kolejnym problemem jest rozprzestrzenianie się broni jądrowej, którego nie da się powstrzymać w sposób fizyczny ani polityczny. Takie kampanie jak ICAN zderzają się z brutalną polityką i nie mogą mieć znaczenia decydującego. Mimo to trzeba mówić, uświadamiać i walczyć, by takiej broni było mniej i aby nie trafiała w ręce ludzi nieodpowiedzialnych. Pokojowy Nobel temu służy – powiedział dr Maciej Milczanowski.

Z kolei zdaniem dr Bartosza Rydlińskiego, „to ostatnie wydarzenia na Półwyspie Koreańskim pchnęły komisję w tym kierunku, by to właśnie ICAN otrzymał tę nagrodę”. - Sytuacja wokół broni atomowej spędza sen z powiek ekspertom od bezpieczeństwa nie tylko od paru miesięcy, ale od paru lat. Nobel pokojowy jest w jakimś sensie nagrodą świata zachodniego skierowaną w perspektywę globalną, ale również dla samej zachodniej opinii publicznej – zauważył gość.

Norweski Komitet Noblowski rozpatrzył w tym roku kandydatury 318 osób i instytucji, w tym 215 kandydatur osób i 103 kandydatury organizacji.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Data emisji: 06.10.2017

Godzina emisji: 11:35, 14.45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej