Zmiana czasu do likwidacji? Dyskusja w Parlamencie Europejskim
W Parlamencie Europejskim ruszyła inicjatywa przeciwko zmianie czasu na letni. Stosowanie tego samego czasu przez cały rok poparła już grupa blisko 80 europosłów ze wszystkich ugrupowań. W Polskim Radiu 24 dyskusje na ten temat relacjonował Karol Surówka (IAR).
2017-10-26, 18:35
Posłuchaj
Przewodniczący grupy roboczej "Stop zmianie czasu", europoseł Pavel Svoboda, zaprezentował w Strasburgu najnowsze badania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, które pokazują, że zmiana czasu praktycznie nie ma zalet. - To, co oszczędzamy na świetle, wydajemy na dodatkowe ogrzewanie - mówi europoseł. Pavel Svoboda wymienia równocześnie negatywne skutki, przedstawione przez Biuro Analiz: problemy ze zdrowiem i koncentracją, gorsze oceny uczniów czy też wzrost liczby kolizji i wypadków samochodowych w tygodniu po zmianie czasu, nawet do 30%.
Inicjatywy przeciwko zmianie czasu powstały równolegle już między innymi we Francji, Niemczech, Danii, Finlandii czy Czechach. Podczas konferencji prasowej w Strasburgu zwrócono uwagę, że najdalej prace w tym zakresie postąpiły w Polsce. W ostatnim czasie Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało projekt ustawy, wedle której przez cały rok nad Wisłą obowiązywałby czas letni. - Byłoby dobrze, gdyby polska inicjatywa przeciwko zmianie czasu zbiegła się z inicjatywą europejską - mówił europoseł Andrzej Grzyb, członek grupy roboczej "Stop zmianie czasu". Jak dodał, polska inicjatywa nie jest sprzeczna z przepisami europejskimi.
Grupa europosłów z inicjatywy "Stop zmianie czasu" zamierza w tej sprawie w najbliższym czasie zbierać podpisy, by skłonić Komisję Europejską do rozpoczęcia prac nad zmianą dyrektywy dotyczącej czasu letniego.
W Polsce czas letni po raz pierwszy wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym. Miał to być sposób na oszczędzanie energii. Obecnie zmianę czasu na terenie całej wspólnoty europejskiej reguluje unijna dyrektywa z 2000 roku.
REKLAMA
Najbliższa zmiana czasu wypada w niedzielę: zegarki zostaną przestawione z 3 na 2 rano.
Polskie Radio 24/IAR
REKLAMA