Nacjonalizm – ideologia przeszłości czy przyszłości?

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości. Czy dziś – w dobie globalizacji – państwa narodowe, a także sam nacjonalizm, mają swoje miejsce w świecie? O tym w Polskim Radiu 24 mówił dr hab. Rafał Łętocha, politolog i historyk idei z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2017-11-11, 17:01

Nacjonalizm – ideologia przeszłości czy przyszłości?
Marine Le Pen liderka francuskiego Ruchu Narodowego powszechnie uznawanego za nacjonalistyczny.Foto: flickr/thejues/CC-BY-SA

Posłuchaj

11.11.17 Nacjonalizm – ideologia przeszłości czy przyszłości?
+
Dodaj do playlisty

– Przez lata formułowane były teorie mówiące o zamieraniu nacjonalizmu, narodów i państw narodowych. Przekonywano, że tracą one swoje ekonomiczne i militarne znaczenie, wraz ze wzrostem rozwoju form ludzkich powiązań – przypominał na naszej antenie dr hab. Rafał Łętocha, podkreślając przy tym, że ostatnie dekady nie wskazują na to, by nacjonalizm miał zamierać.

– Lata 90. XX wieku to rozpad ZSRR na państwa narodowe, to także rozpad Jugosławii. Od lat też mamy do czynienia z rozpowszechnianiem się etnicznych nacjonalizmów w Afryce i w Azji – zauważył gość PR24, zwracając także uwagę na ostatnie ruchy niepodległościowe w Katalonii.

Dr hab. Rafał Łętocha mówił w Polskim Radiu 24 także o rosnącej sile partii nacjonalistycznych na Zachodzie. – Jeszcze nie tak dawno wydawałoby się, że tego typu ugrupowania w Europie będą skazane na wegetowanie na skraju życia politycznego. Tymczasem, Front Narodowy we Francji czy Wolnościowa Partia Austrii są znaczącymi siłami – wskazywał ekspert.

Sam nacjonalizm, zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN, to „postawa i ideologia uznająca interes własnego narodu za wartość najwyższą”.

REKLAMA

Więcej w rozmowie z dr hab. Rafałem Łętochą.

Gospodarzem programu był Filip Memches

Polskie Radio 24/zz

______________________

REKLAMA

Data emisji: 11.11.17

Godzina emisji: 15.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej