Wrocław: Niedziela Pamięci o polskich ofiarach III Rzeszy
„Golgota Zachodu” - pod taką nazwą organizowany jest we Wrocławiu cykl wydarzeń, poświęcony najtrudniejszym wydarzeniom w historii Polski. Spotkanie rozpoczęła konferencja poświęcona reparacjom wojennym dla Dolnego Śląska. O działalności organizacji konspiracyjnej OLIMP mówił w Polski Radiu 24 Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła.
2017-11-26, 14:59
Posłuchaj
Jak podkreślał Tadeusz Szczyrbak, OLIMP był polską organizacją konspiracyjną we Wrocławiu. - OLIMP to inicjatywa, która powstała we Wrocławiu w czasie wojny. Zakładała skupienie Polaków, którzy przyjeżdżali do Wrocławia dobrowolnie. Ruch gromadził podstawowe informacje o gospodarce III Rzeszy, badał nastroje społeczne robotników, ale też pozyskiwał dokumenty nt. transportów wojennych. Rok działania tej organizacji zakończył się tajną akcją gestapo 5 czerwca 1942 roku. Konspiratorzy trafili do obozów koncentracyjnych – mówił gość Polskiego Radia 24.
Po południu organizatorzy - Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu oraz Rodzina Rodła - zapraszają do przyjścia pod pomnik Polskiego Ruchu Oporu OLIMP, gdzie upamiętniona zostanie 75. rocznica aresztowania jego członków. Jak powiedział prezes Rodziny Rodła, „chcemy przypomnieć w ten sposób wielką ofiarę krwi polskiego narodu”. – To nie jest wydarzenie powszechnie znane, nawet w świadomości mieszkańców Wrocławia. Naszym zadaniem jest przypomnienie tego wydarzenia. Po części plenerowej odbędą się dalsze części uroczystości w Akademii Muzycznej, gdzie obok muzyki, będzie prelekcja IPN – powiedział Szczyrbak.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR
____________________
Data emisji: 26.11.2017
Godzina emisji: 14:33
REKLAMA