„W Wietnamie Polska jest kojarzona jednoznacznie dobrze”
W poniedziałek rozpoczyna się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Wietnamie. Polski rząd chciałby, by Wietnam był jednym z ważniejszych adresów dla polskiej gospodarki w Azji. – To słuszna koncepcja, bo mamy ogromny kapitał kulturowo – międzyludzki – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. azjatyckich Rafał Tomański.
2017-11-27, 11:04
Posłuchaj
Polska jest największym partnerem handlowym Wietnamu w Europie Środkowej i Wschodniej z obrotem rocznym w handlu osiągającym 1 mld dolarów. Wietnam oficjalnie stawia Polskę na liście 36 krajów, które eksportują produkty rolne do tego kraju.
Jak zaznaczył Rafał Tomański, kapitał międzyludzki Polski i Wietnamu jest bardzo ważny. - Polska musi czasem ostro walczyć o to, by być rozpoznawalnym krajem, bo choć kilka postaci historycznych jest znanych praktyczne wszędzie, to czasem trudno jednoznacznie zrozumieć czym jest Polska dla ludzi z drugiego końca świata. W Wietnamie jednak słowo Ba Lan oznaczające Polskę jest doskonale rozumiane i odbierane na terytorium całego Wietnamu – wyjaśnił gość.
Dodał, że ta nazwa jest kojarzona jednoznacznie dobrze. - Setki Wietnamczyków uczyły się w Polsce jeszcze od lat 70., a potem wracały do Wietnamu zajmując wysokie stanowiska w biurokracji. Do tej pory setki młodych Wietnamczyków przyjeżdżają do Polski, by tu się uczyć i wracać z tym kapitałem nowo poznanego kraju do siebie – mówił Tomański.
Dodał, że Wietnamczyków interesują w Polsce m.in. produkty specjalistyczne. - Mamy dobrą technologię i moglibyśmy się pozycjonować jak Niemcy w przypadku Chin. Niemcy jako jeden z niewielu krajów mają nadwyżkę w bilansie handlowym, ponieważ eksportują coś, co zajmuje fizycznie mniej miejsca niż setki kontenerów, a jest to na tyle zaawansowana mechanika, że dobrze na tym wychodzą. Polska mogłaby iść tą samą droga jednak nasza innowacja jest wciąż trochę niedoceniania. Pierwsza skojarzenia to produkty rolnicze takie jak jabłka, warzywa czy polskie mięso – podsumował.
REKLAMA
Rafał Tomański mówił też o nowym Jedwabnym Szlaku i inwestycjach Chin w Europie Środkowo Wschodnie. W Budapeszcie premier Beata Szydło weźmie w poniedziałek udział w spotkaniu grupy 16+1.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
____________________
Data emisji: 27.11.17
Godzina emisji: 10:15
REKLAMA
REKLAMA