Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok u prawosławnych
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich Boże Narodzenie obchodzą 13 dni po Świętach katolickich. O narodzinach Chrystusa obchodzonych w prawosławiu mówił w Polskim Radiu 24 dr Konrad Kuczara z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
2017-12-31, 12:11
Posłuchaj
Jak zaznaczył dr Konrad Kuczara, „kraje takie jak Rosja, Białoruś czy Ukraina korzystają z kalendarza juliańskiego, który opóźniony jest w stosunku do gregoriańskiego o 13 dni”. - Wobec tego 25 grudnia wypada w kalendarzu juliańskim 7 stycznia – wyjaśnił gość.
Dodał, że nie wszystkie kościoły korzystają z tego kalendarza. - Szczególnie na Bałkanach - w kościele w Grecji, Bułgarii, Rumunii - czy w wielu kościołach prawosławnych w Stanach Zjednoczonych, świętuje się zgodnie z kalendarzem gregoriańskim – zauważył dr Kuczara.
Gość porównał też zwyczaje panujące podczas Świąt katolickich i prawosławnych. – Prawosławni także mają postną wieczerzę. To dzień surowego postu, w którym do wieczora – szczególnie na Słowiańszczyźnie - nie je się niczego. Podobnie jak w obrządku katolickim jest 12 dań, jest też odpowiednik pasterki, tyle że odbywa się ona w różnych godzinach. Nabożeństwa zaczynają się np. o 1 czy 2 nocy, czasem o godz. 21, 22 – wyliczał dr Kuczara.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.
Polskie Radio 24/pr
____________________
Data emisji: 31.12.17
Godzina emisji: 11:33
REKLAMA