100 lat od orędzia Wilsona. „To było coś niebywałego dla Polaków”
– To było coś niebywałego dla Polaków. Po 123 latach niewoli pojawiła się nadzieja na utworzenie Polski, niezwisłej gospodarczo i politycznie – mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog i amerykanista. 100 lat temu, 8 stycznia 1918 roku, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Woodrow Wilson, ogłosił swój czternastopunktowy plan powojennego ładu politycznego.
2018-01-08, 14:59
Posłuchaj
Przedostatni, trzynasty postulat zgłaszany przez Wilsona, dotyczył stworzenia niepoległego państwa polskiego, z dostępem do morza, na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską.
– Walka o niepodległość była trudna. Nawet w rzeczonym trzynastym punkcie zawarto takie słowa, jak „Polska powinna powstać”, a nie „Polska musi powstać”. Tak, jak to napisano chociażby w punkcie dotyczącym Belgii – wskazywał Artur Wróblewski.
– To było jednak coś niebywałego dla Polaków. Po 123 latach niewoli pojawiła się nadzieja na utworzenie Polski, niezwisłej gospodarczo i politycznie – oceniał ekspert. – To był trudny lobbing, ale został on zakończony powodzeniem. Dzięki Amerykanom, którzy przystąpili do I wojny światowej, dzięki prezydentowi Wilsonowi, udało się Polakom, takim ludziom jak Ignacy Jan Paderewski, wymusić w pewnym sensie na Waszyngtonie, by pomógł przywrócić Polskę na mapę świata – pointował Artur Wróblewski.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.
Polskie Radio 24/zz
___________________
REKLAMA
Data emisji: 8.01.18
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA
REKLAMA