Premier Morawiecki złoży oficjalna wizytę na Litwie w marcu
Premier Mateusz Morawiecki przyjął zaproszenie premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa do złożenia wizyty w Wilnie w marcu. Według litewskich mediów przyjęcie zaproszenia symbolizuje ocieplenie litewsko-polskich stosunków. O stosunkach polsko-litewskich mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Dzięciołowski z Fundacji Wolność i Demokracja oraz z Pomocy Polakom na Wschodzie.
2018-01-09, 10:11
Posłuchaj
Zdaniem Rafała Dzięciołowskiego Litwa wiele obiecuje i niewiele robi. – Konieczna jest refleksja co chcemy uzyskać, jakie są nasze strategiczne potrzeby działania politycznego w regionie i jak w nie wkomponować oczekiwania mniejszości. To nie jest proste. Litwa stosunkowo niewiele zrobiła przez lata, ale trzeba też uczciwie przyznać, że jest 70 szkół polskich w kraju, mamy 8 posłów i europosła, jedyny polski dziennik, który wychodzi na Wschodzie i jedyne radio. Polskość rozwija się tam pod presją społeczeństwa litewskiego i ograniczeń prawnych, ale nie mamy sytuacji otwartego konfliktu jak na Białorusi – mówił gość Polskiego Radia 24.
Według eksperta lęki Litwinów przed Polska biorą się z zagrożenia kulturowego. – Konstrukcja nowoczesnego nacjonalizmu litewskiego była budowana od XIX wieku w poczuciu zagrożenia przez ekspansywną kulturę polska. Powinniśmy ich zrozumieć i zdobyć się w pewnych sprawach na więcej subtelności. Polityka zagraniczna względem Litwy powinna być oparta na racjonalnych przesłankach. Mamy myśleć o polityce wschodniej jako elemencie polityki zagranicznej. Musimy wytyczyć strategiczne kierunki, które warunkują nasze bezpieczeństwo – między Polska a Rosja musi być strefa buforowa przyjaznych nam państw. To nasze zadanie – powiedział Dzięciołowski.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Dorota Kania
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________