Jacek Czaputowicz: można sobie wyobrazić nowelizację ustawy o IPN

„Zdecydowane stanowisko Izraela ws. noweli ustawy o IPN opiera się na fałszywych przesłankach i wynika z niezrozumienia” - uważa szef MSZ Jacek Czaputowicz. „Nie widzę tego jako koniec jakiegoś etapu, jeśli prezydent by podpisał tę ustawę; chodzi o to, żeby nie zerwać kontaktu, żeby rozmawiać” - dodał. O konflikcie z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski, Piotr Semka z „Do Rzeczy” i Mariusz Gierej z mPolska24.

2018-02-05, 12:17

Jacek Czaputowicz: można sobie wyobrazić nowelizację ustawy o IPN
Jacek Czaputowicz. Foto: DANIEL MIHAILESCU/EASTNEWS

Posłuchaj

05.02.2018 Maciej Kozłowski o sporze polsko-izraelskim.
+
Dodaj do playlisty

„Kilka dni temu było poczucie, że zostanę odwołana z Polski; mam nadzieję, że tak nie będzie” - powiedziała w poniedziałek ambasador Izraela Anna Azari. Według Macieja Kozłowskiego zawiodła nasza wiedza o wrażliwości Izraela na przeszłość i sposób mówienia o Holokauście.

- Tak silnego wzburzenia, jakie wzbudziła sprawa w Izraelu, ja sobie nie przypominam. - Kwestie Holokaustu dotykają w Izraelu żywego nerwu i wywołują ogromne emocje. Nie liczą się intencje, tylko rezultaty, to co jest zapisane w prawie. W ustawie jest zapisane, że można iść do więzienia za dyskusję o tym, co się wydarzyło w przeszłości, tego żadne wyjaśnienie nie zmieniają. Kto ustala fakty? Czy dyskusję będzie prowadził Jan Tomasz Gross czy Jan Żaryn? Obaj są badaczami, nie ma czegoś takiego jak jedna prawda jeśli chodzi o historię – mówił były ambasador.

Zdaniem Piotra Semki Izraelczycy wykorzystują temat do walki politycznej. – Po pierwsze, w Izraelu toczy się walka między rządem a opozycją, każda ze stron chce zarzucić drugiej, że nie pilnuje szacunku dla Holokaustu. Po drugie, strona żydowska przyjęła od razu wykładnię, że ustawa zabrania wspominania o Holokauście, w związku z tym jest zagrożony nawet każdy kto przeżył – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Mariusza Giereja prezydent znajduje się pod presją. - Prezydent ma dwa wyjścia, podpisać szybko, albo odwlec sprawę w czasie i kombinować. Nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji – albo będą straty na arenie międzynarodowej, albo w kraju dla obozu rządzącego. W tej całej sytuacji mamy tylko jednego wojownika tej sprawy, którym jest Mateusz Morawiecki, który ciągle zwołuje konferencje i spotkania. Premier nie do końca odpowiada za to zamieszanie, ale wziął na siebie ciężar prowadzenia sprawy. oczekiwałbym, że prezydent włączy się do ofensywy dyplomatycznej premiera – powiedział komentator.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_______________________

REKLAMA

Data emisji: 05.02.2018

Godzina emisji: 10:10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej