Psychiatra: skutki zmiany czasu nie są pozytywne dla zdrowia
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni - pośpimy przez to o godzinę krócej. 25 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Do czasu zimowego wrócimy w ostatnią niedzielę października. O tym jak sobie poradzić ze zmianą czasu mówił w Polskim Radiu 24 psychiatra i terapeuta Michał Skalski.
2018-03-23, 12:51
Posłuchaj
Według Michała Skalskiego skutki zmiany czasu nie są pozytywne dla zdrowia. – Pamiętam takie opracowania, które mówiły, że na następny dzień po zmianie czasu wiele osób może zaspać lub też obudzi się zmęczona. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają problemy ze snem, czyli około 30 proc. populacji. Z powodu zmiany czasu i zmęczenia nią powodowanego o kilka proc. może wzrosnąć liczba różnego rodzaju wypadków. Walczyć ze zmianą czasu się nie da, można się tylko zmuszać do wcześniejszego wstawania niż jesteśmy przyzwyczajeni. Potrzebujemy kilku lub kilkunastu dni, by nasz zegar biologiczny przestawić – mówił gość Polskiego Radia 24.
W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. W 2018 roku do czasu zimowego wrócimy więc 29 października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. Sejm w czwartek nie zgodził się na rozszerzenie porządku dziennego obrad o sprawozdanie komisji dotyczące projektu ustawy zakładającej zniesienie zmiany czasu. Rząd uznał projekt za „niezgodny z obowiązującym prawem Unii Europejskiej” oraz „przedwczesny”.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP
____________________
Data emisji: 23.03.2018
Godzina emisji: 07:10
REKLAMA