Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy został ogłoszony przez Reporterów Bez Granic w 1991 roku. Nawiązali oni do „Deklaracji z Windhoek” popierającej niezależną prasę afrykańską, która była owocem seminarium ONZ i UNESCO w Namibii. O przypadającym na 20 kwietnia święcie mówił w Polskim Radiu 24 Kajus Augustyniak z Narodowego Centrum Kultury.
2018-04-20, 21:00
Posłuchaj
W Polsce święto Wolnej Prasy łączy się z długą tradycją walki o niezależność publikatorów. Jak podkreślił Kajus Augustyniak, święta dotyczące wolności prasy, wolności mediów zwracają uwagę na problem, który w Polsce nie jest tak dostrzegany jak w niektórych państwach, nawet tych, położonych blisko nas.
- Nie wszędzie wolne media istnieją. Dzisiaj to święto nadal jest potrzebne i to nie tylko w krajach afrykańskich czy reżimowych jak Korea Płn. Kłopot z wolnością mediów jest bowiem w wielu państwach uważanych dziś za w pełni lub częściowo cywilizowane. Za przykład można podać choćby Rosji. To wciąż aktualny problem – mówił gość.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
___________________
Data emisji: 20.04.18
Godzina emisji: 19:15
REKLAMA