Rok obowiązywania ustawy „apteka dla aptekarza”. Komentarz eksperta
W Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja podsumowująca rok funkcjonowania ustawy „apteka dla aptekarza”. Jak mówił podczas konferencji wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, celem ustawy z punktu widzenia pacjentów był lepszy dostęp do leków oraz powstanie aptek na terenach mniej zaludnionych. O ustawie mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. służby zdrowia dr Stanisław Maksymowicz.
2018-05-21, 11:53
Posłuchaj
Jak podkreślał Marek Tomków, od momentu wejścia w życie ustawy na terenach wiejskich zostało otwartych około dwustu nowych placówek. „133 z nich to apteki, a punktów aptecznych jest 68. Suma wydanych zezwoleń w tym czasie wynosiła 420, z czego połowa dotyczyła małych miejscowości i wiosek. To oznacza, że cel ustawy jest systematycznie realizowany. Straszono cenami, zapowiadano wzrosty, natomiast ceny pozostają stabilne” – powiedział na konferencji wiceszef NSA.
Zdaniem Stanisława Maksymowicza obawy w stosunku do ustawy się nie spełniły. – Od początku oceniałem zmiany pozytywnie, ograniczyły system komercyjny, ale widać w tym wzmacnianie roli samych aptekarzy. Ważnym aspektem ustawy jest to, że odzyskujemy apteki dla systemu ochrony zdrowia. Istotne dla pacjentów, by w aptekach pracowali specjaliści, którzy umieją doradzić, a nie by panowało w nich podejście jak do klienta. Najważniejszym skutkiem regulacji byłoby włożenie aptek w system ochrony zdrowia szerzej i odciążenie innych elementów systemu – mówił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24/cd
____________________
Data emisji: 21.05.2018
Godzina emisji: 11:06
Polecane
REKLAMA