Kazimierz Kik: po 1989 roku sędziowie w Polsce nigdy nie byli niezależni od polityków

- My w Polsce od 1989 roku nie mieliśmy trójpodziału władzy. U nas praworządność nie polegała na tym, że była pełna niezależność sądownictwa od władzy państwowej - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

2018-08-03, 14:02

Kazimierz Kik: po 1989 roku sędziowie w Polsce nigdy nie byli niezależni od polityków
Prof. Kazimierz Kik, politolog . Foto: PR24/AK

Posłuchaj

03.08.2018 Kazimierz Kik: po 1989 roku sędziowie w Polsce nigdy nie byli niezależni od polityków (Temat dnia/Gość PR 24)
+
Dodaj do playlisty

Sąd Najwyższy zawiesił część przepisów dotyczących przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Ponadto wysłał do Trybunału Sprawiedliwości UE 5 pytań dotyczących dyskryminacji sędziów ze względu na wiek.

Zdaniem profesora Kazimierza Kika działania sędziów SN są wyrazem obrony interesów personalnych. - Sędziowie są urzędnikami państwowymi. Ich pensje są płacone z budżetu państwa. Obserwujemy działania mające nie dopuścić do usunięcia sędziów, którzy stanowią rdzeń opozycji wobec własnego kraju - mówił ekspert.

Według gościa Polskiego Radia 24 sytuację prawną dodatkowo komplikuje obowiązująca konstytucja, której zapisy są nieprecyzyjne. - Każda konstytucja oddaje ducha epoki i układ sił. Ta z 1997 roku była przyjęta w określonych warunkach przez mniejszość polskiego społeczeństwa w referendum. Dzisiaj sytuacja społeczna w Polsce nie odpowiada realiom tamtej konstytucji - podsumował Kazimierz Kik.

Politolog odniósł się też do zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Zauważył, że wzmocni ona siłę głosu Polski w Brukseli.

REKLAMA

Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ras

_____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 03.08.2018

Godzina emisji: 13:05

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej