Dziś spotkanie u prezydenta ws. ordynacji wyborczej do PE. Komentarze

Prezydent Andrzej Duda spotka się z ugrupowaniami, które zaapelowały do niego o zawetowanie nowej ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Na ten temat mówili w Polskim Radiu 24 publicyści: Marek Domagalski z Rzeczpospolitej, Marcin Makowski z DoRzeczy i Miłosz Lodowski oraz prof. Sławomir Sowiński z UKSW.

2018-08-13, 12:35

Dziś spotkanie u prezydenta ws. ordynacji wyborczej do PE. Komentarze
Wybory do europarlamentu odbywają się co pięć lat. Ostatnie miały miejsce w 2014 roku. . Foto: flickr/European Parliament

Posłuchaj

13.08.18 Marek Domagalski o ordynacji do europarlamentu
+
Dodaj do playlisty

Kukiz'15, PSL, Partia Razem i Prawica RP poparły stanowisko Klubu Jagiellońskiego, pod którym podpisało się blisko 5 tysięcy osób. Jak podkreślają politycy tych formacji, przyjęcie ordynacji sprawi, że realną szansę na mandaty będą miały tylko PiS i PO. 

- Wygląda na to, że prezydent zawetuje ustawę. Prawo i Sprawiedliwość jeszcze nigdy nie głosowało w sejmie za odrzuceniem weta prezydenckiego. Byłoby ciekawie, gdyby Platforma Obywatelska pojawiła się w tej dyskusji. Gdyby te ugrupowania współpracowały w tej kwestii, to mogłoby dojść do obalenia weta Andrzeja Dudy. Są przecież dziesiątki ustaw, w których te partie głosują jednomyślnie i nikt nie stawia im zarzutów. Z tego co wiem, propozycja PiS-u, upraszcza system wyborczy, który jest bardzo zawiły i skomplikowany - komentował Marek Domagalski.

- Jest szansa, że prezydent nie podpisze ustawy. Okoliczności towarzyszące uchwalaniu tej ordynacji, mogą go do tego skłonić, ponieważ prezydent walczy o elektorat większy niż partia polityczna, w związku z czym, taki ruch byłby mile widziany przez wyborców Kukiz'15, PSL czy takich, które nie oddadzą swojego głosu na Zjednoczoną Prawicę, ale mogą poprzeć Andrzeja Dudę, który jawiłby się jako obrońca pluralizmu w polityce europejskiej. Niebagatelny będzie również głos Konferencji Episkopatu Polski, która zaznacza, że również z nauki społecznej Kościoła i katechizmu Kościoła, wynika iż pluralizm w wyborach demokratycznych jest cechą pożądaną - komentował Marcin Makowski.

- Wydaje się, że prezydent przygotowuje się do zawetowania tej ustawy. Oczywiście, jeśli Andrzej Duda liczy na reelekcję, to musi współpracować z Prawem i Sprawiedliwością, ale musi mieć też jakiś własny elektorat. Chodzi tutaj o nowych, młodych wyborców, którzy wchodzą dopiero na scenę polityczną, dla których spór pomiędzy PiS a PO nie jest aż tak bardzo emocjonujący. Wybory wygra ten, kto zdobędzie poparcie seniorów, aktywnych politycznie w ostatnim czasie i tego młodego, wchodzącego na scenę pokolenia. - komentował prof. Sławomir Sowiński.

REKLAMA

- Prezydent już tyle razy podkreślał swoją niezależność, że także w tej sytuacji, gdzie może w sposób bezpieczny i bez narażania się na szerokie reperkusje zademonstrować swoje stanowisko. Mamy do czynienia z dosyć ciekawą sytuacją. Ta zmiana powoduje, że nasi reprezentanci w europarlamencie mieliby być przypisani do ziem, a nie reprezentować ludzi. Jestem zwolennikiem umasowienia demokracji. Uważam, że sensowniejsza była ordynacja, która uzależniała liczbę mandatów przypadających na dany okręg wyborczy od stopnia zurbanizowania danego regionu, czyli tak naprawdę z liczby mieszkańców. Teraz, tak naprawdę te trzy mandaty są sztywno przypisane do ziemi - komentował Miłosz Lodowski. 

Prezydent Andrzej Duda spotka się z ugrupowaniami w poniedziałek po godz. 16:00. 

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

REKLAMA

PJ/PAP

_____________________

Data emisji: 13.08.18

Godzina emisji: 10:30; 11:30

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej