Artur Wróblewski: Fort Trump to wyrwanie się z objęć geopolityki od czasu rozbiorów

Rozpoczyna się wizyta szefa MON w Stanach Zjednoczonych. Minister Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z doradcą prezydenta Donalda Trumpa Johnem Boltonem m.in. o utworzeniu w Polsce bazy Fort Trump. - Fort Trump byłby smbolicznym zakotwiczeniem Polski w sojuszu z USA, wyemancypowaniem się przez Polskę z wpływów rosyjskich. Byłoby to wyrwanie się z objęć geopolityki od czasu rozbiorów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Artur Wróblewski amerykanista z Uczelni Łazarskiego. Do tematu odniósł się również dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

2018-10-29, 11:35

Artur Wróblewski: Fort Trump to wyrwanie się z objęć geopolityki od czasu rozbiorów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Military_Material / Pixabay.com

Posłuchaj

29.10.18 Artur Wróblewski: Fort Trump symbolicznie zakotwiczy Polskę w amerykańskim sojuszu
+
Dodaj do playlisty

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział na wojskowym lotnisku Okęcie przed wylotem do USA, że nadchodząca wizyta i wszystkie pozostałe były związane z poprawą bezpieczeństwa Polski. Szef MON podkreślił, że wizycie przyświeca realizacja trzech celów. Po pierwsze liczniejsze wojsko polskie, po drugie uzbrojenie go w nowoczesny sprzęt, a po trzecie mocniejsze osadzenie go w strukturach NATO, a przede wszystkim wzmocnienie relacji polsko-amerykańskich w tej kwestii. Minister Mariusz Błaszczak w Stanach Zjednoczonych ma rozmawiać, między innymi, z doradcą Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa Johnem Boltonem.

Artur Wróblewski przypomniał, że Fort Trump ma być bazą wojsk amerykańskich, w której stacjonujące siły sojusznicze nie będą się wymieniały rotacyjnie. - Jest to taki trochę semantyczny zabieg, żeby właściwie zrobić ukłon w stronę Rosji. W 1997 podpisując akt stanowiący Rosji gwarantowano, że zgoda na rozszerzenie NATO nie będzie skutkowała stacjonowaniem wojsk amerykańskich w takich krajach jak Polska - mówił Artur Wróblewski. Dodał, że jest to "relikt dawnej epoki, zimnej wojny, kiedy Rosja dyktowała warunki w krajach Europy Wschodniej".

- Pamiętajmy, że Rosja pogwałciła Memorandum Budapesztańskie dokonując anschlussu Krymu i zawłaszczając 7 proc. terytorium Ukrainy. Złamała też umowę INF zakazującą rozmieszczania i produkcji rakiet średniego zasięgu - zauważył ekspert z Uczelni Łazarskiego, tłumacząc decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o zerwaniu traktatu z 1987 r. podpisanego jeszcze przez ówczesnych przywódców Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. 

- Pierwszym sygnałem na ile Fort Trump jest realnym projektem będzie zapowiadana na marzec opinia Pentagonu dla Kongresu USA. To będzie sygnał polityczny, w którą stronę negocjacje zmierzają - uważa dr Krzysztof Liedel. Dodał, że dojście do budowy stałej bazy wojsk USA w Polsce będzie naprawdę długim procesem. - Ani prezydent Donald Trump, ani jego administracja nie będą finalizować tego projektu. Z tym pomysłem w międzyczasie mogą też  dziać się różne rzeczy - zauważył gość programu.

REKLAMA

Ekspert z Collegium Civitas przypomniał, że prezydent USA był trochę zaskoczony sformułowaniem Fort Trump użytym przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę. - Nie przykładałbym też tak dużej wagi do deklaracji padających z ust Donalda Trumpa - stwierdził dr Krzysztof Liedel.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/PAP

REKLAMA

-------------------------

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 10.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej