Adam Borowski o sporze wokół dekomunizacji ulic w Warszawie

- Nie rozumiem, dlaczego NSA miałby się tym zajmować, ustawa dekomunizacyjna, która jasno określiła procedurę, została przyjęta, nie zarzucono jej także niekonstytucyjności – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, publicysta, wydawca, były działacz opozycyjny, szef stołecznego klubu Gazety Polskiej.

2018-12-28, 10:55

Adam Borowski o sporze wokół dekomunizacji ulic w Warszawie
Skrzyżowanie ulicy Ludwika Waryńskiego i alei Armii Ludowej, Warszawa. Foto: Maciej Łuczniewski/REPORTER

Posłuchaj

28.12.18 Adam Borowski o dekomunizacji nazw ulic w Warszawie
+
Dodaj do playlisty

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwróciło się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o niedopuszczenie do powrotu komunistycznego nazewnictwa ulic w Warszawie. Zdaniem krakowskiej organizacji problem z dekomunizacją przestrzeni publicznej leży w sądownictwie.

Na początku grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok sądu niższej instancji o uchyleniu  zarządzeń Wojewody Mazowieckiego zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. NSA w uzasadnieniu swych orzeczeń wskazał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawidłowo uznał, iż zarządzenia wojewody o zmianach nazw ulic podjęto z naruszeniem przepisów, zaś sporządzenie opinii IPN - na której oparto te zarządzenia - było niewłaściwe.

Adam Borowski podkreślał, że sprawa dekomunizacji nie powinna podlegać dyskusji - Zastanawiam się czy minister sprawiedliwości ma narzędzia aby te kuriozalną decyzję sadu cofnąć. Ustawa dekomunizacyjna nakazywała samorządom zmianę nazw ulic wg zasad obowiązujących w danym mieście. Wykaz nazw mających podlegać zmianie dostarczyła instytucja do tego uprawniona, czyli IPN, mający odpowiednie zasoby. Jest jasne że nazwanie czyimś imieniem ulicy to forma uczczenia pamięci tej osoby. Jest ustawa dekomunizacyjna, dyskusja wokół tej sprawy nie ma sensu, jest to to kwestia buntu sędziów i ma wymiar polityczny, zgodnie z którym każda decyzja rządzących jest krytykowana przez totalna opozycję. Przeciwko rządowi jest zarówno totalna opozycja, jak i sędziowie, oni nie chcą reformy sądów. – podkreślał gość audycji.

Więcej w zapisie audycji

REKLAMA

Rozmawiał Piotr Wąż.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 28.12.2018

Godzina emisji: 10:06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej