Postulaty ruchu LGBT. Czy chodzi jedynie o ideologię?
– Normotwórcza moc zmieniającego się prawa ma ogromne znaczenie i sądzę, że ruch polityczny LGBT doskonale zdaje sobie z tego sprawę – wskazał dr Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris. W Polskim Radiu 24 rozmowa o ruchu LGBT i postulatach jego przedstawicieli.
2019-03-18, 15:15
Posłuchaj
Fundacja Mamy i Taty opublikowała w 2010 roku raport o strategii politycznej homoseksualistów, w którym stwierdzono, że najpierw w popkulturze należy pokazywać pewne zjawisko jako atrakcyjne, by w następnym kroku myśleć o przejmowaniu władzy. Dr Tymoteusz Zych przejawy takiej strategii dostrzega również dzisiaj w poczynaniach niektórych przedstawicieli ruchu LGBT.
– Pamiętajmy o tym, że prawo samo w sobie jest kulturotwórcze. Jeżeli je zmienimy, to wówczas ludzie odbierają pewne rozwiązania jako właściwe. Czasami zdarza się sprzeciw, ale zasadniczo nowe prawo jest często nie tyle efektem zmiany postaw społecznych, co raczej czynnikiem, który ma wyzwolić tę zmianę. Normotwórcza moc zmieniającego się prawa ma ogromne znaczenie i sądzę, że ruch polityczny LGBT doskonale zdaje sobie z tego sprawę – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.
Dyskusja dotycząca postulatów i praw ruchu LGBT rozgorzała po tym, jak Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podpisał warszawską deklarację LGBT+. Ma ona w zamyśle jej twórców zapewnić m.in. większą ochronę osobom homoseksualnym. Jednak wzbudza również kontrowersje ze względu na zapisy dotyczące edukacji seksualnej dzieci.
– Czytając ten dokument można odnieść wrażenie, że autorzy chcą tworzyć jakieś getta dla ludzi o skłonnościach homoseksualnych w postaci odrębnych kubów sportowych i klubów kultury. Nie widzę żadnych powodów, dla jakich miałoby to być wprowadzane. Uważam, że integracji społecznej i wzajemnemu szacunkowi będzie to szkodziło – wskazał ekspert.
REKLAMA
Z dr. Tymoteuszem Zychem rozmawiał Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/db
--------------------------------
Data emisji: 18.03.19
Godzina emisji: 14.06
REKLAMA