Sebastian Kaleta: UE chce uzyskać większy wpływ na państwa członkowskie
- UE chce uzyskać większy wpływ na państwa członkowskie, ale argumenty prawne są po naszej stronie - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, radny PiS. - Żaden traktat europejski ani żaden inny przepis prawa UE nie odnoszą się do wieku sędziów - dodał prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.
2019-04-11, 15:20
Posłuchaj
Przepisy polskiego prawa ws. obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii - taką opinię wydał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. Jego zdaniem regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.
Jego rekomendacja nie jest wiążąca dla składu orzekającego, ale z reguły ostateczne rozstrzygnięcie jest bardzo podobne do opinii. Jeszcze w ubiegłym roku TSUE przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie stosowania regulacji ws. obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i podjęcia wszelkich kroków, by przywrócić tych, którzy przez nowe prawodawstwo zmuszeni byli odejść. Polskie władze w ślad za tym zmieniły odpowiednio prawo.
- UE wykracza poza własne kompetencje. Ta opinia i wyrok powinny sprowadzać się do tego, że to jest tylko sprawa Polski. UE chce uzyskać większy wpływ na państwa członkowskie, ale argumenty prawne są po naszej stronie - powiedział Sebastian Kaleta, radny PiS.
Z kolei prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu, przyznał, że nie podziela poglądu rzecznika TSUE, ponieważ "przyjęte rozwiązanie było zgodne z polską konstytucją". - Polska miała prawo dokonać takiej zmiany. Żaden traktat europejski ani żaden inny przepis prawa UE nie odnoszą się do wieku sędziów. W każdym państwie europejskim przyjęto rozwiązanie, że po przekroczeniu odpowiedniego wieku każdy sędzia musi przejść w stan spoczynku, ponieważ tracimy siły w miarę upływu czasu. To naturalny proces, który jest w interesie obywateli - powiedział prof. Czesław Kłak.
REKLAMA
- Ta opinia formalnie nie jest wiążąca, ale należy pamiętać, że te przepisy, do których odniósł się rzecznik, już nie obowiązują, ponieważ Polska dokonała zmiany prawnego. Ta sprawa nie ma racji bytu - przyznał sędzia Trybunału Stanu.
Więcej w całej rozmowie.
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/dn/PAP
REKLAMA
---------------------------
Data emisji: 11.04.2019
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA