X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wojciech Jakóbik: Nord Stream II nie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 10:30
- Nord Stream 2 nie leży w interesie zarówni Unii Europejskiej, jak i Stanow Zjednoczonych. Nawet jednak po ewentualnym wprowadzeniu sankcji amerykańskich, nie ma narzędzi, żeby Nord Stream 2 zatrzymać - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. - Rozpoczynająca się 31 sierpnia wizyta Donalda Trumpa w Polsce daje okazję, żeby wysłać z Warszawy, a następnie z Kopenhagi sygnał. Nie wiem jednak, czy prezydent USA z tej okazji skorzysta – dodał.
Audio
  • 5.08.2019 Gość PR24: Wojciech Jakóbik (portal Biznesalert.pl)
nz Terminal LNG w Świnoujściu. To tu docierają dostawy skroplonego gazu z USA.
n/z Terminal LNG w Świnoujściu. To tu docierają dostawy skroplonego gazu z USA. Foto: Materiały Prasowe polskielng.pl/

Według komentatorów zwieksza się możliwość zastosowanie amerykańskich sankcji wobec Nord Stram 2. Do ogłoszenia restrykcji może dojść podczas rozpoczynającej się 31 sierpnia wizyty Donalda Trumpa w Polsce przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O tym, że jest to „prawdopodobne”, pisze m.in. niemiecka gazeta biznesowa „Handelsblatt”.

20 senatorów z komisji spraw zagranicznych Senatu USA, przy dwóch głosach sprzeciwu, poparło projekt ustaw nazwany: „Ochrona Bezpieczeństwa Energetycznego Europy”. Jego celem jest nałożenie sankcji na podmioty zaangażowane w budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem autorów ustawy, Moskwa wykorzystuje dostarczanie surowców jako narzędzie szantażu politycznego, a budowa i uruchomienie NS2 jeszcze wzmocnią tę tendencję. Od przegłosowania dokumentu w komisji do zastosowania sankcji potrzeba jeszcze jej zgody Senatu i Izby Reprezentantów, a na koniec musi nad nią swój podpis nanieść prezydent.

Zdaniem redaktora naczelnego BiznesAlert.pl Wojciecha Jakóbika prezydent Trump podczas pobytu w Europie może spotkać się w Danii z przedstawicielami firmy Energinet.dk, która jest współodpowiedzialna wraz z polskim Gaz-System za realizację projektu gazociągu Baltic Pipe. Projekt jest wspierany przez Waszyngton. Wojciech Jakóbik mówił w PR24 o znaczeniu Nord Stream 2.

- Nord Stream 2 to dla Polski przede wszystkim wyzwanie ekonomiczne. Im więcej taniego gazu rosyjskiego na rynku, tym większy problem z dostarczaniem alternatywnego paliwa, np. amerykańskiego - zauważył ekspert. - Nord Stream 2 to wyzwanie m.in. dla PGNiG. To przedsięwzięcie, które nie zagraża jednak bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Może za to ten projekt zdestabilizować sytuację gospodarczą na Ukrainie - dodał.


Czytaj także:
PR24 Marek Gróbarczyk 1200.jpg
Marek Gróbarczyk: nie byłoby dywersyfikacji bez gazoportu w Świnoujściu

Projekt Nord Stream 2 obejmuje budowę dwóch linii gazociągu o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie od rosyjskiego wybrzeża przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Zakończenie planowane jest na 2019 rok.

Rurociąg będzie przebiegał przez wody terytorialne lub wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Nord Stream 2 AG pozostaje uzyskanie pozwolenia na budowę tylko od Danii.

Projekt jest wspierany przez Niemcy i Austrię, które są zainteresowane niezawodnymi dostawami paliwa, a także Norwegię, której rząd jest właścicielem 30 procent akcji Kvaerner, jednego z wykonawców robót budowlanych. Stany Zjednoczone aktywnie sprzeciwiają się temu projektowi, ponieważ planują dostarczać skroplony gaz ziemny do Europy. Ponadto budowie sprzeciwia się Ukraina, która obawia się utraty dochodów z tranzytu rosyjskiego gazu, a także Litwa, Łotwa i Polska, które uważają projekt za polityczny. Jednocześnie Moskwa wielokrotnie podkreślała, że Nord Stream 2 ma charakter wyłącznie ekonomiczny.

Rozmawiała Magdalena Złotnicka

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP

--------------------------

Data emisji: 05.08.2019

Godzina emisji: 9.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: Polsce zależy na opóźnieniu Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 14:35
- Są informacje, że Niemcy chcą obejść trzeciego zapisu energetycznego przez stworzenie nowej spółki celowej tylko do zarządzania niemieckim odcinkiem Nord Stream 2 na terytorium swojego kraju. Wydłuży to jednak czas realizacji tego projektu, zwiększy także koszty ponoszone przez podmioty kredytujące przedsięwzięcie – mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki z portalu biznesalert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2 może być opóźniony przez dawny spór terytorialny z Polską?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 14:01
- Zarząd spółki Nord Stream 2 AG będzie musiał zwrócić się o wydanie opinii w sprawie gazociągu na wodach duńskich na południe od Bornholmu. Również Polska ma wydać opinię w tej sprawie, ale niekoniecznie będzie musiała to zrobić bardzo szybko. Dlatego "zamieszanie" może trwać nawet lata, co opóźniłoby budowę gazociągu –  powiedział w Polskim Radku 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Sawicki: Dania skutecznie opóźnia budowę Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 14:54
- Dania jak i żaden kraj nie ma żadnych instrumentów prawnych, by zablokować Nord Stream 2. Dania skutecznie za to opóźnia budowę poprzez drobiazgową realizację administracyjnych procedur - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Sawicki z BiznesAlert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk: nie byłoby dywersyfikacji bez gazoportu w Świnoujściu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 13:11
- To przecięcie historii z którą mieliśmy do czynienia przez wiele lat, czyli stuprocentowego uzależnienia od strony rosyjskiej, jeśli chodzi o dostawy gazu - mówił o zakupie LNG z USA w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wskazał, że umowa została podpisana została z partnerem który "nie traktuje gazu tak jak strona wschodnia, politycznie".
rozwiń zwiń