Koniec traktatu INF. Amerykanie będą instalować rakiety średniego zasięgu w Azji?
- Mówi się, że to Mongolia może być państwem, gdzie Amerykanie zainstalują swoje rakiety - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich komentując wystąpienie Stanów Zjednoczonych z traktatu INF.
2019-08-05, 15:38
Posłuchaj
Z końcem ubiegłego tygodnia Stany Zjednoczone wypowiedziały Rosji traktat INF, który zakładał likwidację rakiet balistycznych średniego zasięgu. Wcześniej Waszyngton przedstawił Moskwie ultimatum z żądaniem ponownego zastosowania się do traktatu, który Rosja łamała.
Powiązany Artykuł
Mija termin ultimatum dla Rosji ws. rakiet średniego zasięgu
W związku z upłynięciem terminu ultimatum USA wyszły z traktatu, co oznacza, że zarówno Ameryka, jak i Rosja będą się obecnie intensywnie zbroić. O tym rozmawiali w Polskim Radiu 24 Antoni Trzmiel z zaproszonym gościem, Markiem Budziszem, ekspertem do spraw wschodnich.
Amerykanie będą instalować rakiety średniego zasięgu
Jak podkreślił gość Polskiego Radia 24, Stany Zjednoczone niebawem zaczną instalować swoje rakiety średniego zasięgu w bazach wojskowych już istniejących w Azji. Stwierdził jednak także, że Amerykanie będą chcieli nawiązać współpracę z innymi państwami. Marek Budzisz wymienił między innymi Wietnam oraz Mongolię.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Siergiej Riabkow: Rosja podejmie kroki w związku z wyjściem USA z traktatu INF
REKLAMA
- Nie można wykluczać pewnych dość interesujących i zaskakujących zwrotów geopolitycznych, na przykład otwarcie współpracy na tym polu między Stanami Zjednoczonymi a Wietnamem, co nie jest wielkim zaskoczeniem, bo takie zbliżenie już od pewnego czasu trwa. Ale zwracam uwagę, że w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie i w Białym Domu był prezydent Mongolii i mówi się dość głośno, że to Mongolia może być państwem, gdzie Amerykanie zainstalują swoje rakiety - podkreślił ekspert.
Postawienie rakiet w Mongolii byłoby ze strony USA ciosem wobec Rosji, która traktuje to państwo jako bliskiego sojusznika. Ponadto rakiety średniego zasięgu w tym miejscu oznaczałyby trzymanie w szachu nie tylko Rosjan, ale także Chin.
Rosjanie kilka kroków do przodu
Marek Budzisz zwrócił uwagę na to, że Rosja już od lat łamała traktat INF, w związku z czym dziś wyprzedza Stany Zjednoczone w sposób znaczny pod kątem posiadanej broni. Ekspert zwrócił uwagę także na europejski wymiar zakończenia traktatu INF. Podkreślił, że władze w Moskwie wciąż zwiększają swoją obecność m.in. w Kaliningradzie.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Traktat o pociskach średniego zasięgu: Putin zawiesza udział Rosji w INF
REKLAMA
- Przewaga rosyjska, gdyby patrzeć tylko i wyłącznie na siły konwencjonalne, jest przygniatająca. Tutaj ten korpus NATO-wski nie ma najmniejszych szans, to nawet sami dowódcy NATO przyznają - zauważył Marek Budzisz.
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
***
Data emisji: 05.08.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 14:35
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA