X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marek Gróbarczyk o awarii oczyszczalni "Czajka": w Wiśle jest po prostu skondensowany ściek

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 16:33
- Negatywnym elementem sytuacji w Warszawie jest to, że dzisiaj na Wiśle mamy około 50 centymetrów wody. Przy natężeniu wpływających ścieków w takiej ilości faktycznie jest to woda toksyczna - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Audio
  • 29.08.19 Marek Gróbarczyk o sytuacji na Wiśle spowodowanej awarią oczyszczalni "Czajka"
Marek Gróbarczyk
Marek GróbarczykFoto: Foto: PR24
  • Wskutek awarii oczyszczalni "Czajka" zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły
  • Marek Gróbarczyk: szczególnym zagrożeniem jest bakteria coli, która jest zabójcza dla ludzi
  • Jeśli naprawa awarii potrwa długo, to zdaniem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska ekosystem Wisły zostanie całkowicie zniszczony

W ciągu ostatnich dni uległy awarii dwa rurociągi dostarczające ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni. Z danych stołecznego Ratusza wynika, że do Wisły przedostaje się trzy tysiące litrów zanieczyszczeń na sekundę. "Kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni Czajka nie uda się naprawić w ciągu kilku dni - powiedział w czwartek po posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy. Jak zaznaczył, jest za wcześnie, aby ustalić przyczyny awarii.

Czytaj więcej
PAP Warszawa oczyszczalnia Czajka 1200.jpg
Awaria w warszawskiej oczyszczalni. Ponad pół mln m³ ścieków wypłynęło do Wisły

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Awaria oczyszczalni. Ekolog: bardziej ucierpi środowisko niż człowiek

Rafał Trzaskowski zapewnił, że cały czas trwa praca nad oceną skutków awarii i jej przyczyn przez ekspertów. "Jest w tej chwili za wcześnie, żeby mówić, jakie były przyczyny, ponieważ będą one przez najbliższe godziny i dni ustalane" - zaznaczył. Trudność ustaleń - jak wyjaśnił - polega m.in. na tym, że należy w tym celu zdjąć dużą pokrywę betonową.

"Sytuacja jest bardzo trudna"

- W Wiśle jest po prostu skondensowany ściek, który jest bardzo niebezpieczny. Szczególnym zagrożeniem jest bakteria coli, która jest zabójcza dla ludzi. Nie wolno tego bagatelizować w żaden sposób, ponieważ zagrożenie jest ogromne - powiedział Marek Gróbarczyk. Minister ocenił, że sytuacja jest bardzo trudna do opanowania. - Jeżeli mamy cały czas zrzut ścieków do Wisły, to nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Najważniejsze jest teraz usunięcie tej awarii. Mamy jednak ogromne pretensje do prezydenta Trzaskowskiego. Jak można było tę informację opublikować 29 godz. po awarii? - pytał.

Gość PR24 zauważył również, że najważniejsze jest zahamowanie tego wszystkiego co się dzieje w Warszawie. - Później będziemy badać i kontrolować kto był winny tej awarii. Jest to jednak druga taka sytuacja na przestrzeni roku. To ogromna tragedia, która obejmuje duży obszar Polski - zaznaczył. Podkreślił on także, że ministerstwo natychmiast zareagowało na sytuację w stolicy i zadeklarowało gotowość pełnej współpracy. - Użyjemy wszelkich możliwych sposobów, by zahamować tę katastrofę. Zależy nam na bezpieczeństwie ludności - dodał.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ścieki z Warszawy zrzucone do Wisły. Kiedy dopłyną do kolejnych miast?

"Zagrożenie jest ogromne"

Marek Gróbarczyk zaapelował też do mieszkańców rejonów nadwiślańskich o ostrożność i rozwagę w kontaktach z Wisłą. - Apeluję, by osoby, które mieszkają w miastach nadwiślańskich, powstrzymały się co do kontaktu z wodą. Należy ograniczyć wchodzenie do Wisły. Nie ma co ukrywać, zagrożenie jest duże - powiedział minister.

O awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" władze Warszawy powiadomiły mieszkańców w środę. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia przed zanieczyszczoną wodą dla kilku powiatów leżących wzdłuż Wisły. Alerty otrzymali mieszkańcy Płocka, powiatów płockiego, sochaczewskiego, płońskiego, warszawskiego zachodniego, legionowskiego i nowodworskiego.

Czytaj więcej
PAP Rafał Trzaskowski 1200.jpg
Mariusz Błaszczak o słowach Rafała Trzaskowskiego: ignorancja i brak szacunku dla ludzi

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Główny Inspektor Ochrony Środowiska: po awarii w Warszawie przyroda jest zagrożona

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

Łukasz Szumowski: woda jest zdatna do picia, badania nie wykazały odstępstw

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:04
- Próbki wody pitnej, pobrane w Płocku, na razie nie wykazały odstępstw od normy - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w Płocku. Łukasz Szumowski podkreślił, że choć nie stwierdzono zanieczyszczenia wody, to dobrze przegotować ją przed spożyciem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Trzaskowski: kolektorów nie uda się naprawić w ciągu kilku dni

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:42
- Kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" nie uda się naprawić w ciągu kilku dni - powiedział po posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zaznaczył, jest za wcześnie, aby ustalić przyczyny awarii. Szukamy rozwiązań - zapewnił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: w Warszawie wybraliśmy władze, które nie są w stanie zadbać o poziom czystości w Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 14:00
- Wisła płynie przez Polskę, płynie przez nasze dzieje. Istnieje też w świecie naszych wartości. Za to, co się stało w Warszawie, jako przedwojenny warszawiak, muszę przeprosić pozostałe regiony Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk: premier na godzinę 19 zwołał sztab kryzysowy w KPRM

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 14:33
Sztab kryzysowy w KPRM zbierze się w związku z awarią w Warszawie kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka". W spotkaniu udział wezmą minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister zdrowia Łukasz Szumowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria w "Czajce". Joanna Kopczyńska: doszło do katastrofy na sporą skalę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 15:46
Zastępca prezesa Wód Polskich Joanna Kopczyńska powiedziała, że doszło do katastrofy na sporą skalę. Wisłą płyną ścieki, spuszczone po awarii kolektorów oczyszczalni "Czajka" w Warszawie.
rozwiń zwiń