S. Gajewski: pluralizm pamięci jest dobry. Każdy ma swoje poglądy, a świętujemy razem
- Ten pluralizm pamięci jest w porządku. Jesteśmy razem, bo razem obchodzimy święto, ale każdy ma swoje poglądy, swoich bohaterów - mówił Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego odwołując się do uroczystości Święta Niepodległości. Gościem Polskiego Radia 24 był również publicysta "GPC" Krzysztof Wołodźko.
2019-11-11, 14:17
Posłuchaj
Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rodzą pytanie, jak obchodzą to święto Polacy. Czy w dzisiejszych dniach, kiedy naród jest tak podzielony, potrafimy zjednoczyć się choćby na jeden dzień? Na to pytanie próbowali w Polskim Radiu 24 odpowiedzieć Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego i Krzysztof Wołodźko z "Gazety Polskiej Codziennie".
Powiązany Artykuł
Narodowe Święto Niepodległości 2019 [RELACJA]
"Razem, a jednak osobno"
Zarówno Krzysztof Wołodźko, jak i Sebastian Gajewski obaj stwierdzili, że powstaje swego rodzaju wspólnota, ma bowiem miejsce wspólne świętowanie wszystkich. Równocześnie jednak podkreślił, że pomimo pewnej wspólnoty nadal pozostaje pewien podział.
- Jesteśmy razem, ale jednak trochę osobno. Tradycja niepodległościowa i tradycja tego święta jest na tyle bogata, że każdy, kto jest zainteresowany świętowaniem, może odnaleźć to co chce, swoich bohaterów. Wspólnym mianownikiem jest troska o niepodległość, szacunek dla niej, pamięć o jej historycznych bohaterach - mówił Krzysztof Wołodźko.
REKLAMA
Zauważył, że najbardziej wspólnotowe i pozbawione silnych emocji politycznych są uroczystości oficjalne. W momencie ich trwania także politycy potrafią wstrzymać się przed atakami. To jednak nigdy nie trwa zbyt długo.
- Te oficjalne, przedpołudniowe czy okołopołudniowe uroczystości nie gromadzą tak wielkich tłumów, nie budzą tak wielkich emocji, natomiast to, co się dzieje po południu, jest najczęściej dyskutowane - dodał.
Powiązany Artykuł
Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia "Polska Niepodległa"
"Pluralizm jest w porządku"
- Jesteśmy razem, ale trochę osobno - zgadzam się. Jesteśmy razem, dlatego że bez względu na polityczne sympatie 11 listopada wszyscy świętujemy. [...] Widać te podziały, które zachodzą w społeczeństwie, ale nie ma w tym nic złego. Ta część społeczeństwa, której można przypisać prawicowe afiliacje - idzie na marsz niepodległości. Ta część, której bliższe są tradycje lewicowe, bierze udział w uroczystościach na Placu Grzybowskim, Cytadeli, czy wreszcie składają kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego - mówił Sebastian Gajewski.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie po odzyskaniu niepodległości?
REKLAMA
- Ten pluralizm pamięci jest w porządku. Jesteśmy razem, bo razem obchodzimy święto, ale każdy ma swoje poglądy, swoich bohaterów - dodał.
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/jmo
REKLAMA
______________________
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 13.37
Polecane
REKLAMA