Jerzy Kalina o instalacji "Wagony-sarkofagi": będzie symbolizowała gehennę tysięcy Polaków
Na początku grudnia w Muzeum Katyńskim zostanie otwarta nowa instalacja. "Wagony-sarkofagi" będą nawiązywały do upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej. Po raz pierwszy o szczegółach przedsięwzięcia mówił na antenie Polskiego Radia 24 rzeźbiarz i autor projektu Jerzy Kalina. – Wagony będą częścią tryptyku zlokalizowanego przy wejściu do muzeum – zaznaczył.
2019-11-17, 18:35
Posłuchaj
Przygotowywana obecnie instalacja będzie składała się z trzech podkładów wagonów pociągowych, które będą nawiązywać do mordu polskich żołnierzy oraz przedstawicieli świata nauki i kultury w lesie katyńskim. Na podwoziach osadzone zostaną proste bryły z granitowych bloków przypominające zastygającą lawę.
Powiązany Artykuł
Sławomir Frątczak o zbrodni katyńskiej: ludobójstwo, którego nigdy nie osądzono
– Zrealizował to zespół pod kierownictwem Zbyszka Mikielewicza, którego pracownia znajduje się w okolicach Torunia. Te wagony będą częścią tryptyku zlokalizowanego tuż przy wejściu do Muzeum Katyńskiego – wskazał Jerzy Kalina.
Wagony początkiem gehenny
Artysta przyznał, że w przestrzeni publicznej brakowało podobnej instalacji. To właśnie wagony stawały się początkiem gehenny tysięcy Polaków, to nimi wywieziono naszą elitę przez co "przerwano polski rodowód, wszystko, co było najcenniejsze w tym pokoleniowym genie".
REKLAMA
Kolejna przejmująca instalacja
Powiązany Artykuł
Jak dużo wiemy o zbrodni katyńskiej?
Wagony będą kolejną instalacją, która w przejmujący sposób ukaże dramat Polaków zamordowanych w 1940 roku. Innym projektem przypominającym to wydarzenie jest "Las katyński", autorska instalacja Jerzego Kaliny, która składa się również z miejsca, gdzie jest zapadnięta ziemia wskazująca symboliczne doły śmierci.
– Obumarłe ludzkie ciało zmniejsza swoją objętość tak, że zostają na końcu resztki płaszcza, buty, czapka i bielejące kości. Dlatego zapada się ziemia. Powstaje określenie, że nawet bardzo pieczołowicie skryta tajemnica często obnażana jest przez naturę. To ziemia ujawnia prawdę, mord, który dokonano – wyjaśnił autor instalacji w Muzeum Katyńskim.
Powiązany Artykuł
Historyk o kłamstwie katyńskim. "PRL zakłamywał prawdę o zbrodni"
Muzeum Katyńskie z prestiżową nagrodą
Najlepszy budynek publiczny w Europie Środkowej i Wschodniej. Takie wyróżnienie przypadło Muzeum Katyńskiemu w ramach nagrody architektonicznej East Centric Architecture Triennale Award przyznawanej co trzy lata w Bukareszcie. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie architektury.
– Warto podkreślić, że architektura muzeum jest zastana. Wykorzystujemy to, co powstało w zaborze carskim. Do tego dochodzi kilkanaście autorskich instalacji, których jestem projektantem. Myślę, że jestem jednym z najlepszych artystów potrafiących wyczuć i odnaleźć się w starym kontekście z nową i ważną wypowiedzią. W naszym muzeum obnażamy nieprawdę dotyczącą Katynia i podobnych mu miejsc – stwierdził gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Więcej o nowej instalacji Jerzy Kalina mówił w całej audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.
"Rozmowę kulturalną" prowadziła Magdalena Piejko.
Polskie Radio 24/db
----------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 17.11.2019
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA