Andrzej Anusz: premier stanął po stronie rodziny i tradycyjnych wartości

- Premier Mateusz Morawiecki bardzo jasno wszedł w dyskusję, jaka przetacza się przez zachodnią Europę, dyskusję dotyczącą wychowania - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. - Rząd będzie się przeciwstawiał eksperymentom dotyczącym wychowania dzieci - dodał. Exposé premiera komentowali także prof. Henryk Domański, prof. Kazimierz Kik oraz prof. Jacek Zaleśny.

2019-11-19, 11:44

Andrzej Anusz: premier stanął po stronie rodziny i tradycyjnych wartości
Dr Andrzej Anusz. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

[19.11.19] Andrzej Anusz: wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego było bardzo koncyliacyjne ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

W Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił swoje exposé. W ocenie gościa Polskiego Radia, jego wystąpienie "jest pewną kontynuacją jego drogi jako historyka". - Pamiętajmy, że premier jest z wykształcenia historykiem. Z drugiej strony, wystąpienie to było bardzo zwarte - ocenił Andrzej Anusz.

Powiązany Artykuł

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent: premier bardzo trafnie ocenił wyzwania stojące przed Polską

- Słowa o normalności w gospodarce, życiu społecznym i służbie zdrowia były już bardzo mocno obecne w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Widać tu pewną kontynuację - zaznaczył.

Zagrożenie wojną kulturową

- Premier pokazał normalność w zagrożeniu wojną kulturową. Bardzo jasno wszedł w dyskusję, jaka przetacza się przez zachodnią Europę, dyskusję dotyczącą wychowania. Mocno powiedział, że rząd będzie się przeciwstawiał eksperymentom dotyczącym wychowania dzieci. W przypadku premiera jest to ciekawe, bo dotychczas tą sprawą zajmowali się inni politycy PiS. Premier mówił to z dużą pasją - mówił Andrzej Anusz.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że "premier ustawił się jednoznacznie po stronie tradycyjnej rodziny i tradycyjnych wartości". - To ciekawy element w wystąpieniu premiera - zauważył Andrzej Anusz.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dziś exposé premiera. P. Müller: nacisk na gospodarkę, infrastrukturę i klimat

W jego ocenie premier mocno zaakcentował wizję polskiego państwa dobrobytu.- W wystąpieniu premiera było mocne to, że dążymy, by Polacy żyli na poziomie Zachodniej Europy. To jest jasny przekaz, kontynuacja poprzedniej kadencji i kampanii wyborczej. Podkreślono, że rząd będzie działał na rzecz obywateli - mówił politolog.

Utrzymanie transferów socjalnych

- Premier jasno podkreślił, że 13. emerytura będzie wypłacona w 2020, a 14. emerytura w 2025. To pokazanie, że transfery socjalne będą kontynuowane. Trzeba zdawać sobie sprawę, że żeby utrzymać te transfery, musimy w tej chwili podjąć większy wysiłek. To musi być podjęte także ze strony państwa. To widać już w konstrukcji rządu - powołanie ministerstwa ds. funduszy, albo przeniesienie spraw europejskich bezpośrednio do Kancelarii Premiera - dodał gość Polskiego Radia 24.

Zwrócił także uwagę, że premier Mateusz Morawiecki zaprosił na swoje exposé byłych premierów - w tym Jana Krzysztofa Bieleckiego i Leszka Millera. - To dobry obyczaj, pokazanie, że ten rząd jest kontynuacją rządów po 1989 roku - mówił Andrzej Anusz. - Premier odniósł się do tego, że przez 25 lat były wyciągane inne wnioski i proces transformacji inaczej przebiegał, a my wyciągnęliśmy inne wnioski i dlatego Polacy nam znów powierzyli mandat - mówił Andrzej Anusz. - Odwołanie się do wszystkich byłych premierów to bardzo koncyliacyjny gest - podkreślił.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

expose2 1200 pap.jpg
Premier w exposé: zmieńmy Konstytucję, aby zagwarantować środki w PPK i IKE

Polityka międzynarodowa

Profesor Henryk Domański zwrócił uwagę na wypowiedzi premiera dotyczące polityki międzynarodowej. - Bardzo ważnym wątkiem w exposé były nasze stosunki z Unią Europejską i forum międzynarodowym. Zwrócenie uwagi na to, że Polska aspiruje do pewnych rzeczy - mówił prof. Henryk Domański.

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że odnosiło się to głównie do Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza. Jak podkreślił, ze słów premiera wynikać może, że Polska jest w tych projektach państwem głównym i liczącym się. Jak stwierdził, projekty te jeszcze niedawno wydawały się mało istotne i nierealistyczne, dziś zaś zyskują na znaczeniu także w oczach Unii Europejskiej.

Profesor Henryk Domański podkreślił także istotną wypowiedź dotyczącą powrotów Polaków z Emigracji. - Powrót Polaków z emigracji byłby bezdyskusyjnie korzystny dla polskiego społeczeństwa, bo to byliby ludzie, którzy daliby dodatkowy impuls. Niezwykle istotne są doświadczenia przyniesione z zachodu. Może być tak, że jeżeli tego typu zachęta i obietnica pada w exposé, to warto na tym polegać - zaznaczył dodając, że już teraz skala powrotów do kraju jest znacznie większa niż przed laty i wynika z czynników zewnętrznych jak brexit, ale także z większego bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce.

"Będziemy mieli spór z Francją"

Na wątki europejskie zwrócił uwagę także profesor Kazimierz Kik. W jego opinii Niemcy w Unii Europejskiej tracą i będą tracić pozycje, zaś na pozycję lidera sojuszu wyrasta Francja. Tymczasem w z exposé wynika chęć budowy silnej pozycji Polski i całego regionu, co nie jest mile widziane w Unii Europejskiej.

REKLAMA

- Europejskie wątki wyraźnie wskazują na to, że będziemy mieli spór z Francją. Oczekiwane jest przeciwstawienie Francji pozycji Polski oraz państw, które wokół niej się gromadzą. Polska będzie montowała zestaw państw wokół współpracy wyszehradzkiej, ale już nie tylko - mówił prof. Kazimierz Kik.

- To co jest najważniejsze w wystąpieniu premiera Morawieckiego, to że nie ma kontrowersyjnego, konfrontacyjnego tonu. To jest istotne, że mówi się o odmiennym spojrzeniu, ale i o rozmowach.

Prof. J. Zaleśny: rząd kontynuacji

Profesor Jacek Zaleśny zauważył, że wiele elementów w exposé premiera było spójnych z dotychczasowymi rządami Prawa i Sprawiedliwości. - Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z rządem kontynuacji. Przez cztery lata ten rząd realizował swoje zadania, więc siłą rzeczy program na kolejną kadencję musi wynikać z tego, co dzisiaj jest przedmiotem tego gabinetu, efektem refleksji, która przez ten czas dojrzewała i zapowiedzią na przyszłość. To musi być miks tego, co w realizacji i tego, co jest wyzwaniem - mówił politolog.

W tym kontekście gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że niezwykle istotne jest dla obecnego gabinetu znaczne poparcie społeczne w poprzednich wyborach. W ten sposób rząd zyskał legitymację nie tylko dla kontynuacji dotychczasowych działań, ale także dla postulatów przyszłych, przedstawianych w kampanii wyborczej i w exposé.

REKLAMA

Jak stwierdził prof. Jacek Zaleśny, exposé analizowane jest nie tylko w Polsce, ale również na świecie, przez instytucje zewnętrzne, ambasady, rządy państw. - Z tego punktu widzenia ważne jest kluczowe przesłanie, które premier formułuje, że mamy do czynienia z polityką kontynuacji, stabilizacji i oparcia na mocnych parametrach makroekonomicznych - stwierdził.


Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio 24/mbl/jmo

***

Audycja: "Temat dnia"

REKLAMA

Prowadzący: Ryszard GromadzkiAntoni Trzmiel

Goście: dr Andrzej Anusz (politolog i historyk, Instytut Piłsudskiego), prof. Henryk Domański (socjolog, PAN), prof. Kazimierz Kik, (politolog, UJK), prof. Jacek Zaleśny (politolog, UW)

Data emisji: 19.11.2019

Godz. emisji: 11.32, 12.14, 12.35 i 13.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej