Dyrektor Instytutu Pileckiego: będziemy upamiętniać Polaków, którzy ginęli za pomoc Żydom

- Upamiętniliśmy dotychczas na 9 uroczystościach 17 Polaków, którzy w czasie wojny ginęli za Żydów. Badamy kolejne historie, i będziemy je dokumentować jeszcze szerzej i głębiej - zapowiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.  

2019-11-30, 12:18

Dyrektor Instytutu Pileckiego: będziemy upamiętniać Polaków, którzy ginęli za pomoc Żydom
Uroczystość upamiętnienia Wacława Budziszewskiego. Przemawia jego ocalony brat Konstanty. Foto: Twitter/Instytut Pileckiego

Posłuchaj

30.11.2019 Wojciech Kozłowski o działaniach Instytutu Pileckiego wobec Polaków ratujących Żydów
+
Dodaj do playlisty

- Rodziny ofiar dotychczas żyły w dużym rozproszeniu i osamotnieniu. Okazuje się jednak, że chcą pamiętać o swoich zamordowanych przodkach za pomoc Żydom i ta pamięć te rodziny konsoliduje - przyznał. 

- Upamiętniliśmy dotychczas 17 osób na 9 uroczystościach. Cieszymy się, że rodziny potrafią przekazywać nam, że te ofiary takiego upodmiotowienia potrzebują. Ich śmierć była dla nich niezwykle upokarzająca - dodał.

"Chcemy przywracać tożsamość"

Powiązany Artykuł

Twitter Bazylea wystawa 1200.jpg
Tak polscy dyplomaci ratowali Żydów w trakcie wojny. Otwarto wystawę w Bazylei

- Projekt będzie kontynuowany. Badamy kolejne historie, spotykamy się z rodzinami i chcemy dokumentować te historie szerzej i głębiej. Te historie działy się bardzo lokalnie, nawet nie we wsiach, a w koloniach wsi. W okolicach Treblinki wielu Żydów szukało pomocy i tam ją dostawało. Niemcy przykładnie karali Polaków za pomoc Żydom - mówił dyrektor.

REKLAMA

- Kluczowe jest dla nas to, by te historie nazwać po imieniu i nazwisku, ale także przywrócić tożsamość Żydom występującym w tych historiach. Te historie są istotne dla nas także później, czyli jak się poukładały, by poukładać i analizować obraz całego życia rodzinnego - przyznał

- Upamiętnienia składają się z naszych badań naukowych i docierania do rodzin, by te badania wzmocnić. Planujemy wznowić realne upamiętnienia w okolicach 24 marca. Nie mamy jednak jeszcze ustalonych konkretnych dat. Na pewno nie ograniczymy się do przestrzeni, w której byliśmy dotychczas. Chcemy się spieszyć, bo mamy świadomość, że czasu jest mało i w związku z tym robimy, co możemy - podsumował Wojciech Kozłowski.

***

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Karol Darmoros

REKLAMA

Polskie Radio 24/pkr

______________________

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 11.50

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej