Socjolog ws. zmian w sądownictwie: to nie tylko kwestia prawna, ale też etyczna
- Poza normami prawa jest jeszcze etyka. W momencie, gdy przestaje respektować się standardy etyczne, rozpoczyna się kryzys danej instytucji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z PAN.
2019-12-19, 09:39
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 komentował protesty sędziów i części polityków opozycji w obronie sądów i sądownictwa. - Jeżeli patrzeć na liczby, nie są powalające. Poziom zaangażowania uczestników był za to wysoki. Problem polega na tym, że sprawa sądownictwa nie została rozwiązana już na samym początku, czyli w 1989 r. Potrzebna była wówczas weryfikacja, bo to, co się dzieje w sądach to straszny upadek moralności i to dotyczy sądownictwa, ale także różnych sfer życia społecznego w Polsce - uważa.
"Kryzys instytucji państwa"
Powiązany Artykuł
Kamil Bortniczuk: należy dyscyplinować sędziów co do ich działań politycznych
- Nie można odmówić racji protestującym. Reformy wprowadzane od 5 lat przez ministra Ziobro przypominają sytuację, kiedy "ruch jest wszystkim, a cel jest niczym". Nie widzę, aby przełożyło się to na szybkość rozstrzygania spraw, a i wyroki są dosyć dziwne. Sędziowie sądzą jak sądzą, a ich koledzy ich bronią zamiast oceniać ich krytycznie. Wskazuje to na bardzo głęboki kryzys instytucji państwa - przyznał.
- Nie ma definicji "prawa europejskiego". Mam wrażenie, że chodzi tu o prawo cywilizacyjne. Poza normami prawa jest jeszcze etyka. To samo dotyczy nauki. W momencie, gdy przestaje respektować się standardy etyczne, rozpoczyna się kryzys instytucji. To nie jest kwestia prawna, ale kwestia postaw etycznych sędziów czy adwokatów. Zawalił się poziom nie tylko etyki, ale także zdrowego rozsądku. Pytanie jak to wszystko można opanować - zaznaczył.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: prof. Antoni Kamiński (PAN)
Data emisji: 18.12.2019
Godzina emisji: 07.47
Polecane
REKLAMA