ZUS. Wsparcie w przypadkach niezdolności do samodzielnej egzystencji
Jednym ze stosunkowo nowych świadczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest wsparcie w przypadkach niezdolności do samodzielnej egzystencji. Przysługuje ono przede wszystkim opiekunom. O tym świadczeniu oraz o innych działaniach ZUS-u w Polskim Radiu 24 mówiła prof. Józefina Hrynkiewicz, ekspert ds. polityki społecznej.
2020-01-02, 15:33
Posłuchaj
- Zakład Ubezpieczeń społecznych wdraża obecnie system, który ubezpiecza nowe zdarzenie losowe, jakim jest niezdolność do samodzielnej egzystencji. W praktyce oznacza to, że osoba, która do codziennego, normalnego życia - aby móc normalnie funkcjonować, poruszać się - otrzymuje specjalne świadczenie, które dedykowane jest przede wszystkim tym, którzy pełnią opiekę przy takich osobach. To jest bardzo trudna praca - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Józefina Hrynkiewicz.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: G. Uścińska: potrzebna debata nt. istoty systemu ubezpieczenia społecznego
- Mamy tu do czynienia z systemowymi rozwiązaniami. Do tego systemu, poza ośmioma zdarzeniami, które ZUZ ubezpiecza, doszło to dziewiąte. Coraz więcej osób osiąga bardzo wysoki wiek, dlatego będzie to miało znaczenie. W pewnym wieku, mimo że osoba nie jest chora, może potrzebować opieki innej osoby. To ubezpieczenie ruszyło od 1 października. Świadczenia już są przyznawane - dodała rozmówczyni PR24.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Józefina Hrynkiewicz
Data emisji: 02.01.2020
Godzina emisji: 15.09
REKLAMA
PR24
REKLAMA