Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Na co zwrócić uwagę?

- Z przeprowadzanych badań wynika, że dzieci od 7 roku życia spędzają w internecie ponad cztery godziny dziennie. Musimy pamiętać, że oprócz zabawy czai się w sieci wiele niebezpieczeństw, na które trzeba szczególnie uważać - powiedział Krzysztof Szubert, były wiceminister cyfryzacji, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

2020-01-26, 14:58

Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Na co zwrócić uwagę?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/sakkmesterke

Posłuchaj

Krzysztof Szubert o bezpieczeństwie dzieci korzystających z internetu ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Wypracowanie rozwiązań eliminujących możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy i propagowania szkodliwych dla dzieci i młodzieży treści. To najważniejsze zadanie, jakie zostało postawione przed Grupą Roboczą ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie, powołanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Krzysztof Szubert podkreślił, że inicjatywa ta jest jedną z najważniejszych, jaką w ostatnim czasie podjął resort.

Powiązany Artykuł

nastolatki szkoła uczniowie media społecznościowe smartfony 1200.jpg
Czy pozwalam dziecku na swobodny dostęp do Internetu?

- To również konsekwencja projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli akcji podłączania szybkiego internetu do ponad 30 tys. szkół. Z tego względu musimy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Obecnie młodzież bardzo dużo czasu poświęca na poszukiwanie w internecie filmów, muzyki lub innej rozrywki. Dlatego warto wiedzieć, jak można daleko posunąć się w danych obszarach oraz jak dbać o swoją prywatność - wskazał były wiceminister cyfryzacji.

Niebezpieczeństwo patostreamów

Jednym z bardziej niebezpiecznych zjawisk w internecie, na jakie zwrócił uwagę Krzysztof Szubert i na które może natknąć się młody człowiek, są tzw. patostreamy, czyli transmisje on-line z elementami libacji alkoholowych, bójek, czy scen seksu.

Więcej na temat bezpieczeństwa w internecie Krzysztof Szubert mówił w całej audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.

REKLAMA

Pod adresem www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci można zapoznać się z informacjami oraz raportami dotyczącymi tego, na co zwracać uwagę i jakie są największe niebezpieczeństwa w internecie.

Natomiast pod numerem 116 111 działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 
Prowadzący: Maria Furdyna
Gość: Krzysztof Szubert, były wiceminister cyfryzacji
Data emisji: 26.01.2020
Godzina emisji: 13.33

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej