X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Tadeusz Cymański: nie jesteśmy formacją, która unika problemów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 15:03
- Symbolem naszych działań jest sądownictwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. - Nikt nie zaprzeczy, że jako pierwsi podejmujemy się tego trudnego i niewdzięcznego wyzwania - dodał.
Audio
  • Tadeusz Cymański o reformie sądownictwa ("Temat dnia/Gość PR24")
Tadeusz Cymański
Tadeusz CymańskiFoto: PR24/AK

Sprawa reformy wymiaru sprawiedliwości niezmiennie jest jednym z najważniejszych tematów w debacie politycznej. Niemal każdy dzień przynosi nową odsłonę tego procesu. We wtorek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w II instancji zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu mu wynagrodzenia o 40 proc. na czas trwania jego zawieszenia.

Juszczyszyn EN-1200.jpg
Sprawa sędziego Juszczyszyna. Politolog: daleko idące zarzuty muszą zostać wyjaśnione

Sądownictwo jako symbol

Stwierdzono, że w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna doszło do konfliktu dóbr, a dobro wymiaru sprawiedliwości jest ważniejsze niż uprawnienia sędziów. W listopadzie sędzia Juszczyszyn, rozpatrując apelację w sprawie, w której orzekał sędzia nominowany przez nowy skład KRS, wezwał Kancelarię Sejmu, by ujawniła listę osób popierających kandydatów na członków nowej KRS.

Tadeusz Cymański zwrócił uwagę, że Zjednoczona Prawica nie jest środowiskiem, które unika problemów i nie podejmuje ryzyka. Wskazał, że formacja, którą reprezentuje, podejmuje tematy niewdzięczne i niewygodne. Symbolem tego jest sprawa sądownictwa.

- Nikt nie zaprzeczy, że Zjednoczona Prawica jest pierwszą formacją, która miała odwagę podjąć to bardzo trudne i niewdzięczne wyzwanie - zaznaczył poseł.

Janusz Kowalski 1200.jpg
Poseł Solidarnej Polski: kończy się "lex Gersdorf" i "lex kasta"

"Próba podważenia prawa parlamentu"

W bieżącym sporze o reformę sądownictwa, której propozycjom sprzeciwia się część środowisk sędziowskich, chodzi przede wszystkim o to, kto będzie decydował o nominacjach dla sędziów. Na tę kwestię zwrócił uwagę Tadeusz Cymański.

- Mamy też do czynienia z próbą podważenia prawa parlamentu do stanowienia prawa. Co jest w oku cyklonu? Izba Dyscyplinarna. Sędziowie nie chcą się zgodzić na to, by ktoś spoza ich grupy decydował w ich sprawach - stwierdził poseł.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Tadeusz Cymański
Data emisji: 04.02.2020
Godzina emisji: 13.36

PAP/Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orzeczenie Sądu Najwyższego. Joanna Lichocka: doszło do niezwykłej uzurpacji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 12:50
- Mamy do czynienia z zamachem na państwo demokratyczne. (...) Trudno mówić o jakimś orzeczeniu, gdyż Sąd Najwyższy nie miał prawa się zebrać. (…) Nadzwyczajna kasta za wszelką cenę broni się i stawia ponad prawem – powiedziała Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości. - Swoimi działaniami SN stara się ratować sytuację, w jakiej znalazło się sądownictwo w Polsce - stwierdził Andrzej Rozenek z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Piotr Pałka: Andrzej Duda chciałby być postrzegany jako arbiter

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 20:07
- Prezydent w ciągu swojej kadencji kilkukrotnie udowadniał już, że jest człowiekiem dialogu i chętnie rozmawia nawet ze swoimi przeciwnikami politycznymi - powiedział Piotr Pałka, który skomentował w ten sposób spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów parlamentarnych, by przedyskutować proces reformy sądownictwa.
rozwiń zwiń