Poseł Solidarnej Polski: kończy się "lex Gersdorf" i "lex kasta"
- W końcu będzie demokratyczny wymiar sprawiedliwości, który będzie służył Polakom. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie ostatecznie wszystkie spory konstytucyjne, aby nie było, jak chce totalna opozycja, chaosu prawnego, żeby nie było tych wszystkich ustawek z rozpolitykowanymi sędziami w różnych telewizjach - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.
2020-02-04, 08:59
Posłuchaj
Janusz Kowalski zaznaczył, że ugrupowaniu, które reprezentuje, zależy na tym, żeby wymiar sprawiedliwości działał lepiej, zgodnie z oczekiwaniem większości Polaków. - Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pokazał przez ostatnie lata jak nikt inny, że można skutecznie zmieniać otoczenie prawne, przypomnę chociażby rozszerzoną konfiskatę, czyli miliardy złotych, które trafiają do budżetu państwa od przestępców, i przede wszystkim wprowadzenie 25 lat kary więzienia za wyłudzenia VAT. To pokazuje, że jeżeli jesteśmy konsekwentni, to te zamiany są odczuwalne przez Polaków - stwierdził gość PR24.
Powiązany Artykuł
Marek Ast: cofnięcie reform sądownictwa nie wchodzi w grę
Reforma Sądownictwa
Poseł odniósł się do podnoszenia sprawy reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce przez instytucje UE. - Nie zgadzamy się na segregację państw w Unii Europejskiej na różne kategorie. W Niemczech 100 proc. sędziów wybieranych jest przez polityków, jest to zgodne z prawem i nikt nikomu nie zarzuca braku praworządności. Elementem trójpodziału władzy jest sytuacja, gdy wymiar sprawiedliwości jest kontrolowany przez naród i wybranych demokratycznie parlamentarzystów. W Polsce demokratyzujemy Krajową Radę Sądownictwa. W końcu sędziów nie wybiera kasta, sami sędziowie, tylko KRS z mandatem społecznym - podkreślił Janusz Kowalski.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a Sądem Najwyższym. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów.
W związku z wnioskiem marszałek Witek TK wydał postanowienie, zgodnie z którym do czasu rozstrzygnięcia tego wniosku wstrzymane jest stosowanie uchwały trzech izb SN, począwszy od dnia jej wydania. TK ma zająć się wnioskiem marszałek Sejmu w pełnym składzie 25 lutego.
REKLAMA
Wizyta Emmanuela Macrona
W dalszej części rozmowy poruszono także temat trwającej wizyty premiera Francji Emmanuela Macrona w Polsce. Wiceminister aktywów państwowych powiedział, że wizyta prezydenta Francji jest przełomowa, szczególnie pod względem stosunków gospodarczych, i przyznał, że Francja jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Goście: Janusz Kowalski
Data emisji: 04.02.2020
Godzina emisji: 07.15
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA