Pełnomocnik RP przy TSUE: coś niebezpiecznego dzieje się w sprawie Polski

Trybunał Sprawiedliwości ma - wg nieoficjalnych informacji - nakazać Polsce zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN pod groźbą astronomicznej kary. - Gdyby to było w cywilizowanych warunkach, to Trybunał Sprawiedliwości nie powinien się się tym zająć szybko - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, przedstawiciel Polski przy TSUE.

2020-02-08, 16:57

Pełnomocnik RP przy TSUE: coś niebezpiecznego dzieje się w sprawie Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

Prof. Waldemar Gontarski o sprawie Izby Dyscyplinarnej SN przed TSUE ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Aż dwa miliony euro dziennie kary może grozić Polsce, jeżeli "nie zamrozi" działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Dziennik pisze o projekcie postanowienia wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Powiązany Artykuł

Antoni Macierewicz 1200.JPG
TSUE zagrozi Polsce milionową karą? Macierewicz: szantaż bez pokrycia ze strony unijnych instytucji

Informacja jest o tyle kontrowersyjna, że w mediach społecznościowych miała pojawić się znacznie wcześniej, niż ogłosi ją TSUE, a także zanim upłynie termin, w którym Polska ma przedstawiać swoje wyjaśnienia przed Trybunałem Sprawiedliwości, czyli do 13 lutego. W Polskim Radiu 24 informacje te komentował prof. Waldemar Gontarski.

"Lobbyści wymuszają decyzje KE"

Przedstawiciel Polski przy TSUE stwierdził, że gdyby nie wydarzenia z 12 i 14 stycznia, nie wierzyłby nawet w słowo z zacytowanego artykułu. Jednak przed niemal miesiącem doszło do wydarzeń, które zrewidowały jego przekonania.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jastrzębowski: UE nie zdecydowała o ewentualnych karach dla Polski za Izbę Dyscyplinarną

REKLAMA

- 12 stycznia w niedzielę otrzymałem informację od agencji lobbystycznych, że 14 stycznia we wtorek Komisja Europejska podejmie decyzję o skierowanie tzw. środka tymczasowego do TSUE, czyli zawnioskuje o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W głowie by się to nie mieściło, żeby lobbyści za Komisję podejmowali decyzję. Wtedy, w niedzielę, komisarze nie wiedzieli - jak ustaliłem - że we wtorek będą podejmowali decyzję przeciwko Polsce - mówił prof. Gontarski.

Jak podkreślił, w jakiś sposób lobbyści - w jaki i przez kogo są finansowani, gość PR24 stwierdził, że trzeba by ustalić - wymusili na KE tę decyzję.

Powiązany Artykuł

krasnodębski 1200 pap.jpg
Zdzisław Krasnodębski: konflikt między UE a Polską to dzieło Timmermansa

Kara dla Polski

W kontekście tych wydarzeń prof. Waldemar Gontarski widzi także obecnie przedstawione przez "Rz" informacje, bowiem we środę pojawiły się na Twitterze pierwsze informacje o wstrząsająco wysokiej karze dla Polski. Te również przedstawili lobbyści, znacznie wcześniej, niż pojawiły się na ten temat oficjalne komunikaty TSUE, a nawet przed wysłuchaniem Polski przez Trybunał.

- To by była jakaś nowa jakość [...], gdyby teraz Trybunał, w ślad za lobbystami, potwierdził to, co jest na Twitterze - stwierdził prof. Gontarski.

REKLAMA

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Poseł PSL: wzywaliśmy prezydenta do zawetowania ustawy dot. reformy sądownictwa

Gość PR24, zapytany o to, kiedy taka decyzja zapadnie, podkreślił, że powinna zapaść po 13 lutego - czyli dacie wysłuchania Polski przed TSUE.

- Gdyby to było w cywilizowanych warunkach, to Trybunał Sprawiedliwości nie powinien się się tym zająć szybko. Nawet napisałem o tym tekst, czekam na jego publikację, ale tekst ten pisałem w zeszłym tygodniu. W ciągu tego tygodnia coś niebezpiecznego się dzieje w sprawie Polski, coś tak niebezpiecznego, że nijak się to ma do prawa europejskiego - zaznaczył prof. Waldemar Gontarski.

Wojna informacyjna

Powiązany Artykuł

1200_protest_sądy_PAP.jpg
Politolog o proteście "Kasta Basta": większość Polaków chce reformy

Łukasz Polinceusz (Centrum Stosunków Międzynarodowych), który również był gościem Polskiego Radia 24 podkreślił, że "wciąż widoczny jest pat w rozmowach". - Z jednej strony mamy głosy płynące z Unii Europejskiej, a z drugiej strony mamy to, co się dzieje w Polsce, czyli dalsze eskalowanie tego konfliktu - stwierdził.

REKLAMA

- Ta eskalacja się pojawia - stąd zapewne te sygnały, które płyną w kierunku Polski. Pytanie czy nasz kraj w sposób wystarczający obstaje przy swoim jeśli powinien, tudzież jeśli nie powinien to na ile próbuje znaleźć ścieżkę rozwiązania - mówił ekspert.

- Nie chciałbym się opowiadać po którejś ze stron - która ma bardziej rację, a która nie. Z całą pewnością dochodzi do pewnego szumu informacyjnego, czasem wręcz wojny informacyjnej. Starałbym się studzić te emocje, poczekałbym zdecydowanie na oficjalne stanowiska każdej ze stron - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Polinceusz zaznaczył, że "trzeba się głęboko zastanowić nad rozwiązaniami legislacyjnymi". - One zostały zatwierdzone przez prezydenta. Pytanie na ile one godzą w wymiar sprawiedliwości, a na ile może to być jakieś nieporozumienie - mówił.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Goście: prof. Waldemar Gontarski (przedstawiciel Polski przy TSUE), Łukasz Polinceusz (Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 08.02.2020
Godzina emisji: 15.45; 17.06

PAP/PR24/jmo/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej