Prof. Reginia-Zacharski: najsilniejszą bronią Andrzeja Dudy są jego osiągnięcia

- Znacznie lepszym motywatorem jest perspektywa straty niż perspektywa uzyskania czegoś. W mojej ocenie to prezydent Andrzej Duda może posłużyć się konkretem. Cała reszta kandydatów ma tylko obietnice - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. Gościem audycji był również dr Piotr Chrobak z Uniwersytetu Szczecińskiego.

2020-02-21, 10:46

Prof. Reginia-Zacharski: najsilniejszą bronią Andrzeja Dudy są jego osiągnięcia

Posłuchaj

Prof. Jacek Reginia-Zacharski i dr Piotr Chrobak o kampanii prezydenckiej (Temat Dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Tematem audycji były bieżące wydarzenia związane z kampanią prezydencką. - Jeśli ktoś liczył na to, że od początku rozpocznie się debata programowa, to się przeliczył. Mamy tutaj grę na emocjach wokół wydarzeń, które oddziałują na temperaturę odbioru życia politycznego. Ta kampania startuje i zobaczymy czy rozwinie się w kierunku merytorycznych debat. Zakładam, że będzie jednak dominował komponent emocjonalny i wiele się jeszcze wydarzy - stwierdził prof. Jacek Reginia-Zacharski

- Od paru dni media są rozgrzane debatą w Sejmie i słynnym gestem posłanki PiS. Takie rzeczy zdarzają się w parlamentach, choć oczywiście nie powinny. Opozycji natomiast udało się skleić kwestię tego gestu z tematem onkologii i to potencjalnie niebezpieczne dla Zjednoczonej Prawicy. To temat trudno przewidywalny, bo zbiegło to się w czasie z ogłoszeniem strategii onkologicznej, w której są konkretne rozwiązania. Strona rządowa stosunkowo rzadko posługuje się tymi konkretami, czym jestem zaskoczony - dodał. 

Powiązany Artykuł

Bronisław Wildstein 1200.jpg
Bronisław Wildstein o sporze wokół onkologii. "Mam raka i nie życzę sobie, by mną grano"

"Daleko idąca wstrzemięźliwość"

Jak zaznaczył profesor, PiS powinien bardziej stanowczo odnieść się do niedawnych zajść w Pucku. - Zastanawia mnie, dlaczego PiS wykazuje się tutaj zbyt daleko idącą wstrzemięźliwością. Powinno się podkreślić to, że wydarzyło się to podczas uroczystości państwowych, gdzie prezydent występował nie jako Andrzej Duda, tylko głowa państwa reprezentująca majestat Rzeczpospolitej. Powinno wysunąć się to na pierwszy plan - uważa.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Anna Kwiecień: PiS będzie systematycznie podnosiło wydatki na służbę zdrowia

REKLAMA

Przyznał również, że Andrzej Duda ma przewagę nad kontrkandydatami poprzez kilka czynników. - Prezydent w swoim podróżowaniu jest autentyczny. To nie jest nowa aktywność, przez całą kadencję przedstawiał się jako prezydent, który jeździ po Polsce. To kontynuacja pewnego modelu prezydentury, który nie razi. Myślę, że Małgorzata Kidawa-Błońska w swoich podróżach jest nieporównywalnie mniej autentyczna od prezydenta. Bliskość wyborców jest bardzo istotnym elementem, co wiemy już od prawie 100 lat. Przypuszczam, że kandydaci nie będą zaniedbywać także innych kanałów komunikacji i zakładam, że nastąpi też zintensyfikowanie działań w sieci. Niewirtualna aktywność poprzedza jednak wirtualną i to jest skuteczne - stwierdził. 

- Najsilniejszą bronią Andrzeja Dudy jest podkreślanie osiągnięć. Znacznie silniejszym motywatorem jest perspektywa straty niż perspektywa uzyskania czegoś. W mojej ocenie to prezydent może posłużyć się konkretem, a cała reszta (propozycji innych kandydatów - red.) to obietnice - podkreślił rozmówca.

"Ryzykowny temat"

Powiązany Artykuł

lekarz rak nowotwór onkologia shutterstock 1200x660.jpg
Marcin Makowski: PO może przegrzać narrację o tym, że PiS nie daje pieniędzy na onkologię

- Przekazanie 2 mld na onkologię to na pewno cel szlachetny, ale poruszanie tego tematu przez ugrupowanie, które wcześniej sprawowało władzę, jest dość ryzykownym krokiem. Od początku lat 90. żadnej ekipie nie udało się rozwiązać problemu służby zdrowia, a każdy minister "wchodził na minę". To samo dotyczyło PO i ministra Arłukowicza. Donald Tusk mówił o zlikwidowaniu kolejek, które nie zostały zlikwidowane - mówił dr Piotr Chrobak.

Gość Polskiego Radia 24 przedstawił również swoją propozycję dla opozycji. - Skoro 2 mld nie udało się przekazać na onkologię, zaproponowałem, aby opozycja oddała 50 proc. swojego dofinansowania na partie polityczne i połowę swoich uposażeń. To byłby bardzo piękny i szlachetny gest pokazujący czystość intencji opozycji, która dałaby też dobry przykład partii sprawującej władze - wyjaśnił.

REKLAMA

<<CZYTAJ TAKŻE>> Premier: wprowadzenie większych środków na służbę zdrowia jest rewolucją

Jego zdaniem "opozycja, widząc wzmocnienie tematu służby zdrowia, zaczęła go dodatkowo eksploatować. Wydawało się im, że będzie można trochę uszczknąć z poparcia dla Andrzeja Dudy, ale jest to bardzo ryzykowny temat. Każda z ekip utrzymuje służbę zdrowia na podobnym poziomie".

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski, dr Piotr Chrobak
Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 09.33

Polskie Radio 24/pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej