"Nie udało się wszystkich zidentyfikować". Maciej Rosalak o zbrodni katyńskiej

- Kłamstwo o Katyniu było powszechne, nikt nie śmiał w tamtych czasach tego podnosić - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z miesięcznika "Historia Do Rzeczy".

2020-04-14, 10:44

"Nie udało się wszystkich zidentyfikować". Maciej Rosalak o zbrodni katyńskiej
Katyń - cmentarz wojenny. Foto: Shutterstock.com / EhayDy

Posłuchaj

M. Rosalak o zbrodni katyńskiej ("Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Gość PR24 mówił na początku audycji o 85. urodzinach Andrzeja Gwiazdy, patrioty, legendy Solidarności. Jak podkreślił, "nie przystąpił on do rozmów w Magdalence i z tego powodu był wyszydzany".

- Mija też 80. rocznica mordu na polskiej inteligencji w Katyniu. Elity polskie nie mieściły się w koncepcji Stalina, dlatego zostały brutalnie zamordowane - mówił Maciej Rosalak. 

"Wbrew konwencjom"

Powiązany Artykuł

morawiecki ładne free twitter 663.jpg
Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć zamordowanych przez NKWD Polaków

Przypomniał, że polscy jeńcy wojenni wzięci do niewoli we wrześniu 1939 roku zostali wbrew konwencjom międzynarodowym przekazani NKWD, które skupiło ich w specjalnie utworzonym systemie obozów. Nastąpiło to po oddzieleniu oficerów od szeregowców i podoficerów, których przekazano stronie niemieckiej, skierowano do pracy przymusowej w obozach w Gułagu lub zwolniono. NKWD aresztowało również funkcjonariuszy Policji Państwowej, KOP i innych formacji mundurowych (wraz z szeregowymi i podoficerami), a także wojskowych i urzędników.

"Lista katyńska"

- Po różnych działaniach mających miejsce do marca 1940 roku, m.in. przemieszczeniach, wyselekcjonowaniu osób gotowych do współpracy po indywidualnych szczegółowych przesłuchaniach wszystkich jeńców, aresztowaniach w obozach, większość oficerów Wojska Polskiego i policjantów więzionych w ZSRR – ok. 15 tys. – skoncentrowano w trzech obozach specjalnych. Co było dalej, wiemy - podkreślił. 

REKLAMA

Dziennikarz dodał, że kiedy powstała lista katyńska, wielu ludzi zidentyfikowano, ale nie wszystkich. - Nie znamy np. listy białoruskiej, czyli nie wiemy nic o 6 tys. ludzi - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia"

REKLAMA

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Maciej Rosalak ("Historia Do Rzeczy")

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 9.35

REKLAMA

PR24/jj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej