"To była decyzja polityczna". Prof. Wiesław Wysocki o Chrzcie Polski

- Mieszko I przyjął chrzest wraz z całym państwem. A naród uosabiał państwo w garstce tych dostojników otaczających księcia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

2020-04-14, 19:00

"To była decyzja polityczna". Prof. Wiesław Wysocki o Chrzcie Polski
MIeszko I według Jana Matejki, obraz pokolorowany po śmierci malarza. Foto: domena publiczna

Posłuchaj

prof. Wiesław Wysocki: Chrzest Polski to była decyzja polityczna. (Temat Dnia / Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Święto Chrztu Polski ustanowił w lutym Sejm "w celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny". Ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego".

"Chrzest Polski - ważne jest, że nie od pnia germańskiego, ale od sąsiada z południa"

"Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. (...) Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski. Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość" – czytamy w uzasadnieniu projektu. 14 kwietnia nie jest dniem wolnym od pracy.

[CZYTAJ TAKŻE]: >>>> Nos Kleopatry - 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski

Prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił w Polskim Radiu 24 o tym, że przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 996 r. było decyzją polityczną, o niezwykłym ciężarze gatunkowym. Przestawił sytuację polityczno-społeczną naszego, wówczas bardzo młodego, państwa i wyjaśnił, dlaczego akt przyjęcia chrztu uważa się za symboliczny początek państwa oraz polskiego Kościoła katolickiego. 

REKLAMA

- 14 kwietnia 966 roku, to była Wielka Sobota. Mieszko I przyjął wówczas wraz z całym państwem chrzest. Naród uosabiał państwo w garstce tych dostojników otaczających księcia - powiedział prof. Wiesław Wysocki. - Dokonaliśmy wówczas wyboru. Była to decyzja polityczna. Mieszko 2 lata wcześniej przegrał wojnę z Niemcami. Ważne jest, że nie od pnia germańskiego, ale od sąsiada z południa ten chrzest został przesądzony - dodał.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

REKLAMA

Gość: prof. Wiesław Wysocki, historyk, UKSW

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 17:50

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej