more_horiz

"Całym swoim życiem służył Polsce". Jacek Pawłowicz o legendarnym Żołnierzu Wyklętym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 17:35
O postać rotmistrza Witolda Pileckiego oraz działaniach podjęte w celu upamiętnienia jego postaci mówili w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Leszek Wosiewicz, reżyser, autor powstającego filmu o rotmistrzu.
Audio
  • 09.05.2020 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Witold Pilecki przed sądem
Witold Pilecki przed sądemFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

8 maja 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci.

Jacek Pawłowicz 1200.JPG
Jacek Pawłowicz: Żołnierze Wyklęci pozostali wierni przysiędze do końca

Jacek Pawłowicz mówił o śladach historii rotmistrza Witolda Pileckiego w mokotowskim areszcie, siedzibie muzeum, obecnie siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL także o poszukiwaniach miejsca jego śmierci oraz pochówku.

- Witold Pilecki to jeden z najwspanialszych żołnierzy Wojska Polskiego, a także Armii Krajowej. Jego postać niestety nierozerwalnie łączy się z ta polską Golgotą, jaką jest były areszt śledczy Warszawa-Mokotów. To właśnie tam został zamordowany pan rotmistrz, człowiek, który całym życiem służył Polsce, kiedy trzeba było walczy, to walczył, kiedy trzeba to budował małą ojczyznę na kresach Rzeczpospolitej, a gdy trzeba było znowu chwycić za broń poszedł jako jeden z pierwszych - mówił Jacek Pawłowicz.

Leszek Wosiewicz, reżyser, autor powstającego filmu o rotmistrzu Pileckim relacjonował postępy w produkcji filmu o Witoldzie Pileckim. - Wszystko jest na dobrej drodze, powstało już ponad 60 procent materiału, aktorzy pracują świetnie. Pisząc scenariusz starałem się dość dokładnie wypunktować istota postaci rotmistrza Pileckiego. Nie chodzi tylko o wydarzenia z jego życia, ale jakim był człowiekiem. To jest dla mnie fundament. Opowiedzenie historii o człowieku który wsławił się tym czy tamtym jest za proste, bardzo ważne także otoczenie świat, w którym działał, dopiero poprzez to naprawdę widzimy kim był – dodał reżyser.

Wyrok na Witoldzie Pileckim wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Rotmistrz został zamordowany strzałem w tył głowy. Miejsce pochówku rotmistrza pozostało nieznane. Prawdopodobnie zwłoki zakopano na wysypisku śmieci koło cmentarza Powązkowskiego (tzw. kwatera Ł - łączka).

Więcej w zapisie audycji, zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Gen. August Emil Fieldorf "Nil" - wierny żołnierz Niepodległej

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Jacek Pawłowicz, Leszek Wosiewicz

Data emisji: 09.05.2020

Godzina emisji: 16.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem