X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Sytuacja gospodarcza Polski. Ekonomista: w drugiej połowie roku oczekuję solidnego odbicia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 20:56
- Polski eksport musi wrócić do poziomu, który był przed pandemią. To klucz i sposób na polepszenie sytuacji polskiej gospodarki - powiedział ekonomista Marek Zuber. - Myślę, że w czwartym kwartale może nastąpić jej mocne odbicie - dodał.
Audio
  • Marek Zuber o sytuacji gospodarczej Polski w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")
Marek Zuber
Marek ZuberFoto: PR24/PJ

Od poniedziałku działają restauracje oraz zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Jednak pomimo zniesienia części ograniczeń, konsumenci nie ruszyli tłumnie do lokali usługowych. Marek Zuber stwierdził, że decyzje administracyjne to jedno, ale ważniejszą kwestią jest nastawienie klientów.

W solarium też naświetlamy się lampami, ale są one inne niż te stosowane w fototerapii
Kolejny etap odmrażania gospodarki. Zobacz, które branże niebawem wznowią pracę

- Chodzi o strach i wygląda na to, że na razie to on kieruje konsumentami. Nie można również zapominać o tym, że część Polaków straci pracę lub zetknie się z obniżką wynagrodzeń. W takiej sytuacji dochodzi do ograniczania wydatków. Tak więc zubożenie społeczeństwa oraz obawa przed zakażeniem będą powodowały, że rozkręcanie poszczególnych sektorów gospodarki, w tym branży turystycznej, może być opóźnione - ocenił Marek Zuber.

Odrodzenie eksportu kluczowe

Ekonomista zaznaczył, że to właśnie konsumpcja była tym, co nakręcało polską gospodarkę. Podstawowym czynnikiem, który to umożliwiał, był eksport. W ostatnich latach, jak zauważył Marek Zuber, bardzo mocno rósł.

duda steinmeier east news 1200.jpg
Przede wszystkim gospodarka. Rozmowy prezydentów Polski i Niemiec

- Eksporterzy sprzedawali coraz więcej, w związku z czym zatrudniali pracowników i nawiązywali współpracę z kolejnymi firmami. To wszystko prowadziło do wzrostu wynagrodzeń, które w pewnej części przeznaczano na konsumpcję. Dlatego polski eksport musi wrócić do poziomu, jaki był przed pandemią. To klucz i sposób na polepszenie sytuacji polskiej gospodarki - zaznaczył.

Czwarty kwartał już na plusie?

W opinii eksperta, w drugiej połowie roku, szczególnie w czwartym kwartale, może dojść do mocnego odbicia w polskiej gospodarce. - Myślę, że przyszły kwartał możemy zakończyć na solidnym plusie. Wcześniej, drugi kwartał to będzie potężny minus, trzeci może być już nieco lepszy, ale również ujemny - wyjaśnił Marek Zuber.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Marek Zuber, ekonomista
Data emisji: 22.05.2020
Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Elżbieta Mączyńska: Polska może poradzić sobie dość dobrze z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:45
- Są prognozy wskazujące, że mimo ran, jakie odniosą niektóre sektory gospodarki, Polska ma szansę na w miarę dobre przejście przez kryzys. (…) Istotne jest ostrożne, stopniowe odmrażanie gospodarki. Pośpiech i zbyt głębokie zmiany jeśli chodzi o łagodzenie izolacji mogłyby nas doprowadzić do gorszego skutku - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Witold Modzelewski: czerwiec może być już lepszy pod względem gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 15:47
- Terminowe subwencje rządowe i jednoczesne postępowanie odmrażania popytu wewnętrznego dają szansę na podtrzymanie tego, co chcemy uratować, czyli polskich przedsiębiorstw - powiedział prof. Witold Modzelewski, prawnik i prezes Instytutu Studiów Podatkowych.
rozwiń zwiń