"Tysiące osób wybrały Polskę". Dr Paweł Warot w 100. rocznicę plebiscytu na Warmii i Mazurach

- Obchody 100. rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach są bardzo ważne, gdyż musimy uzmysłowić sobie, że tysiące osób wybrały Polskę. Ci ludzie byli też zaangażowani w akcję na rzecz polskości - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Warot, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.

2020-07-11, 13:38

"Tysiące osób wybrały Polskę". Dr Paweł Warot w 100. rocznicę plebiscytu na Warmii i Mazurach
Uroczystości w Działdowie z okazji rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach . Foto: nac.gov.pl

Tematem audycji była 100. rocznica plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. - Ten plebiscyt odbył się w niezwykle trudnych warunkach dla Polski i Polaków. Z jednej strony obchodzimy porażkę, bo polską stronę poparło ledwie 3,5 proc. biorących udział, ale patrząc z bliska na tę historię, Polska toczyła wówczas śmiertelny bój z Rosją bolszewicką. Te obchody są bardzo ważne, gdyż musimy uzmysłowić sobie, że tysiące osób jednak wybrały Polskę. Ci ludzie byli zaangażowani w akcję na rzecz polskości - tłumaczył dr Paweł Warot.

Powiązany Artykuł

Twitter IPN Warmia i Mazury 1920 1200.jpg
IPN uczci Polaków, którzy 100 lat temu opowiedzieli się za polskością Warmii, Mazur i Powiśla

- O ile Polska odzyskała niepodległość w 1918 r., Warmia i Mazury nie zostały z automatu dołączone do Polski, lecz miała o tym decydować konferencja w Wersalu. Tam ustalono, że dojdzie do plebiscytu. Uwaga państwa polskiego była skupiona na wojnie z Rosją, a Niemcy jednocześnie zaangażowali maksimum środków, a także sprowadzili ok. 100 tys. osób, które rzekomo urodziły się na Warmii i Mazurach - dodał.

Posłuchaj

Dr Paweł Warot o plebiscycie na Warmii, Mazurach i Powiślu z 11 lipca 1920 r. 23:39
+
Dodaj do playlisty

- Brakowało przywódców i elity uświadomionej w kierunku Polski. Musimy także pamiętać o niemieckiej propagandzie, która ośmieszała Polskę. Na kartach do głosowania głosujący mieli wybór między Polską a Prusami Wschodnimi. Osoby, które głosowały wybierały Prusy, gdyż je znali. Dochodziło także do wielu fałszerstw, np. przy urnie stał żandarm niemiecki i sprawdzał jak jest oddawany głos - ocenił rozmówca.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Paweł Warot (IPN)

Data emisji: 11.07.2020

REKLAMA

Godzina: 14.33

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej