Prof. Michał Kleiber o szczycie UE: wyszedł na jaw problem, jaki my widzimy od lat
- Wielu z nas naiwnie myślało, że solidarność europejska dominuje nad interesami państw. Tak nie jest - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były szef Polskiej Akademii Nauk, w komentarzu do niedawno zakończonego unijnego szczytu w sprawie finansów wspólnoty.
2020-07-23, 16:44
We wtorek przywódcy państw Unii Europejskiej, po czterech dniach negocjacji, osiągnęli porozumienie co do ram finansowych unijnego budżetu. Pakiet finansowy dla Unii na najbliższe lata, także podczas wychodzenia w okresu pandemii, ma wynieść w sumie bilion 800 miliardów euro. Unijni przywódcy porozumieli się zarówno w sprawie budżetu Wspólnoty - nieco ponad bilion euro jak i funduszu odbudowy - w wysokości 750 miliardów euro.
Powiązany Artykuł
Prezydent o pieniądzach z UE dla Polski: chciałbym, by były impulsem rozwojowym
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, unijny szczyt był "bardzo znaczącym wydarzeniem w życiu Wspólnoty", przy czym nie chodzi wyłącznie o podział pieniędzy. - Warto przypomnieć, że negocjacje trwały cztery dni, w sumie 90 godzin. To było coś ważnego - ocenił Michał Kleiber.
"Interesy narodowe - »tak«"
Michał Kleiber przyznał, że nasuwają mu się "dwie główne refleksje" po unijnym szczycie - jedna, dotycząca całej Unii, druga - dotycząca Polski. Ogólna refleksja dotyczy relacji wewnątrz Wspólnoty. - Wyszedł na jaw unijny problem, który my dostrzegamy od wielu lat - interesy wielu państw są sprzeczne i te państwa są gotowe bronić tych interesów. To zostało w sposób nieprzemyślany, bo zbyt szczery, wypowiedziane przez premiera Holandii, który przyznał, że głowy państw są tam po to, by bronić interesów narodowych. To znamienna rzecz, bo nie wszyscy sobie to uświadamiali. Wielu z nas naiwnie myślało, że solidarność europejska dominuje nad interesami państw. Tak nie jest - ocenił gość "Tematu dnia".
Czytaj także:
- Wiceszef MSZ o budżecie UE: do polski wschodniej trafi 600 mln euro
- Wiceszef MSZ: bez zgody Polski nie będzie łączenia wypłacania funduszy UE z praworządnością
Jego zdaniem, należy docenić pozytywny aspekt zawartego porozumienia. - Pokazano, że obrona interesów narodowych nie podważa wiary w sensowność organizacji Unii Europejskiej jako takiej, ale sugeruje, że jeszcze daleka droga zanim Unia przyjmie formę zaplanowaną na lata - wskazał. Dodał, że ma nadzieję, iż "te zmiany będą następować, bo widzą już je prawie wszyscy". - Te "zmiany", różne ośrodki władzy i obywatele rozumieją jednak nieco inaczej. Tu będzie sporów cała masa, ale spierać się warto. Interesy narodowe - "tak", ale Unia Europejska jako wspólny mianownik do wielu działań - również "tak" - wskazał Michał Kleiber.
REKLAMA
Posłuchaj
W rozmowie także o potrzebie zrobienia "rzetelnego rachunku korzyści" płynących z Unii Europejskiej dla poszczególnych państw, o unijnej polityce obronnej i o potrzebnym - zdaniem gościa "Tematu dnia" - zwiększeniu reprezentacji parlamentów narodowych w Parlamencie Europejskim. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: prof. Michał Kleiber (były szef PAN)
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 15.33
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA